Yazılım İlkeleri

Google olarak, internet dünyası deneyiminizi daha iyi hale getirme konusu üzerine çok düşünüyoruz. Bilgisayar kullanıcısı olarak sahip olduğunuz haklara saygı duymayanların gittikçe artması bizi endişelendiriyor. Şimdiye kadar casus yazılımlar ve size pop-up reklamlar göstermek veya tarayıcınızı ziyaret ettiğiniz siteden başka yerlere kaçırmak için kandırmaya çalışan diğer uygulamalarla ilgili çok sayıda bildirim aldık ve bunların sayısı halen de artıyor.

Bu rüzgar kolay kolay ters döneceğe de benzemiyor. Aslında, daha da kötüye gidiyor. İnternet üzerindeki kullanıcılarımız, reklamverenlerimiz ve yayıncılarımız için bir hizmet sağlayıcı ve gelir kapısı olarak bu sorunlar konusunda daha etkili bir tutum sergileme sorumluluğu hissediyoruz. Sektörün benimsemesinin gerektiğini düşündüğümüz bir ilkeler dizisi belirledik. Dağıtımını yaptığımız uygulamalarda bu yönergeleri kendimiz izlemeyi amaçlıyoruz. Bu ilkelerin sektör ve dünya genelinde tüm kullanıcıların yararına olduğuna duyduğumuz güçlü inanç ışığında, mevcut ve müstakbel iş ortaklarımızı da bunları benimsemeye teşvik edeceğiz. Bu kurallar, işin doğası gereği geniş bir kapsama sahiptir. Yazılım üretimi ve dağıtımı karmaşık bir iş ve teknoloji de sürekli evrim geçiriyor. Dolayısıyla bazı kullanışlı uygulamaların bu ilkelerin tamamına uymaması ve bazı aldatıcı yaklaşımların da burada ele alınmaması olasıdır. Bu doküman yalnızca bir başlangıçtır ve özellikle İnternet yazılımları ve reklamcılığı alanlarına odaklanmaktadır. Her daim değişmekte olan teknolojiye ayak uydurulması için bu kuralların da sürekli güncellenmesi gereklidir.

Bu konuda sizinle ve iş ortaklarımızla sürekli fikir alışverişinde bulunabilmeyi umuyoruz. Bu ilkeleri daha iyi ve daha güncel hale getirmek için önerilerinizi bekliyoruz. Yardım forumumuzda geri bildiriminizi paylaşın.

İlkeler

Yükleme

Hiçbir yazılımın, kendisini yüklemeniz için sizi aldatmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bilgisayarınızda bir yazılımı yüklerken veya etkinleştirirken her şey açık olmalı ve her zaman için hayır deme olanağınız olmalıdır. Hiçbir uygulama kendisini bilgisayarınıza gizlice veya yüklediğiniz ya da güncellediğiniz başka bir programın içine saklanarak yüklememelidir. Bir ürün paketi içindeki tüm uygulamaların işlevleri konusunda açık ve net olarak bilgilendirilmelisiniz.

Önceden bilgilendirme

Bir uygulama yüklenirken veya etkinleştirilirken, sizi esas ve önemli işlevleri konusunda bilgilendirmelidir. Söz konusu uygulama size reklam göstererek üçüncü şahıslara para kazandırıyorsa, bunu net bir şekilde ve vurgulayarak açıklamalıdır. Bu bilgi, küçük yazı tipi kullanılan sayfalar dolusu yazının içine gizlenmemeli, ortalama bir kullanıcının görebileceği ve anlayabileceği şekilde sunulmalıdır. Örneğin söz konusu uygulama size pop-up reklamlar sunması veya kişisel verilerinizi üçüncü taraflara göndermesi karşılığında ödeme alıyorsa, bunu size açıkça söylemelidir.

Basit kaldırma

Bir uygulamanın nasıl devre dışı bırakılacağını veya silineceğini kolayca anlayabilmeniz gerekir. Bu işlem, görünür olsun veya olmasın uygulamanın tüm işlevlerini devre dışı bırakmak için silmesi gereken tüm bileşenleri bilgisayarınızda sorun çıkarmadan kaldırmaya çalışmalıdır. Bir uygulama devre dışı bırakıldığında veya silindiğinde etkin kalmamalı veya daha sonra otomatik olarak ya da başka bir uygulama tarafından etkinleştirilmemelidir.

Açık davranış

Kullanıcı deneyiminizi etkileyen veya değiştiren uygulamalar, bu değişikliklerin nedenini açık bir şekilde belirtmelidir. Örneğin bir uygulama bir pencere açıyorsa, o pencerede kendisinden sorumlu olan uygulama belirtilmelidir. Uygulamalar kendilerini kasıtlı olarak birden fazla veya kafa karıştırıcı isim altında gizlememelidir. Uygulama tarafından oluşturulan görünür öğelerin üzerine tıklamak gibi yollarla, uygulamayı doğrudan kontrol altında tutma imkanlarına sahip olmalısınız. Bir uygulama size reklam gösteriyorsa, bunların birer reklam olduğunu açıkça belirtmeli ve reklamların bu uygulamadan kaynaklandığını size bildirmelidir. Bir uygulama diğer uygulamaların sunduğu kullanıcı deneyimini etkilemek amacıyla tasarlanmış bir değişikliğe (ana sayfanızı belirlemek gibi) yol açıyorsa, bu değişiklikler size açıkça bildirilmelidir.

Bilgi Hırsızlığı

Bir uygulama, adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi topluyor veya iletiyorsa bunu bilmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda sizden açıkça izin alınması ve bu bağlamda hangi bilgilerin toplanacağının veya aktarılacağının da açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla ayrıntı için, bilgilerin nasıl kullanılacağını ve üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını açıklayan bir gizlilik politikası da kolaylıkla bulunabilmelidir.

İyi ilişkilerin korunması

Uygulama sağlayıcılar, ürünlerinin bu kurallara uymayan uygulamalarla aynı pakette sunulmasına izin vermemelidir.

Birçok İnternet kullanıcısı, zamanla bilgisayarlarının reklam yazılımları, casus yazılımlar veya tamamen çöp niteliğindeki başka istenmeyen yazılımlarla dolduğunu fark eder. Bunun sebebi, kullanıcıların yükledikleri birkaç uygulama paketinde bulunan gereksiz öğeler ve bu öğelerin getirip bilgisayara yığdığı diğer gereksiz öğelerdir. Birden çok uygulamanın yüklendiği durumlarda bunun kullanıcılara çok açık bir şekilde belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece, birkaç ay sonra "Bu nedir?" sorusunu sorduğunuzda çoğu kullanıcının ilgili öğenin nereden geldiğini ve neden orada olduğunu bilmesi sağlanabilir.

Bir paket üründe yer alan şirketler arasında genellikle karmaşık iş ilişkileri vardır. Bu durum iyi niyetli firmaların, sizin için faydalı olmayan yazılımların dağıtılmasından veya bunların oluşturduğu kazançtan faydalanması sonucunu doğurabilir. Birilerinin istenmeyen yazılımlar dağıtarak gelir elde etmesi veya diğerlerinin istenmeyen yazılım almak için para ödenmesi, daha fazla istenmeyen yazılımın ortaya çıkmasına meydan verir. Sorumluluk sahibi yazılım üreticileri ve reklamverenler, aracılar kanalıyla dahi olsa bu gibi iş ilişkilerinden uzak durarak bu tür dağıtımların önüne geçebilirler.

Her yıl yüzlerce milyon doların el değiştirmesine yol açtığını tahmin ettiğimiz bu sorunun boyutları bizi endişelendiriyor. Bu devasa hacim ve kullanıcı üzerindeki etkileri, tüm sektörün güçlü bir önlem almasını gerekli kılıyor.

Bu sorunun ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaların hem kullanıcılarımızın hem de sektörün çıkarına olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple, yazılımlarımızı yalnızca içindeki tüm uygulamaların yukarıdaki kurallara uyduğu ürün paketleri içinde dağıtmaya çalışacağız ve inanıyoruz ki sektörümüzün diğer üyelerinin de bu ilkeyi benimsemeleri kullanıcıların yararına olacaktır.

Yanıltıcı İnternet yazılımlarına karşı mücadeleye katılmak veya daha fazla bilgi edinmek için lütfen https://stopbadware.org sitesini ziyaret edin. StopBadware.org, kötü amaçlı yazılımlarla mücadele amaçlı, bağımsız bir “Yakın Koruma” kampanyasıdır. StopBadware.org, tüketicilerin bilgisayarlarına ne indirecekleri konusunda daha iyi tercihler yapmalarına yardımcı olmak için indirilebilir uygulamalar hakkında güvenilir ve objektif bilgiler sağlamaya çalışır.