Güvenli ağları kullanma

Gittiğiniz bir kafedeki ücretsiz Kablosuz ağ gibi bilmediğiniz veya güvenmediğiniz bir ağı kullanarak çevrimiçi olduğunuzda fazladan dikkatli olmak iyidir. Servis sağlayıcı, sizin kişisel bilgileriniz de dahil olabilecek şekilde, ağ üzerindeki tüm trafiği izleyebilir.

Ancak, web hizmetiyle olan iletişiminizi şifreleyen bir bağlantı hizmeti kullanıyorsanız, dışarıdan birinin çevrimiçi işlemlerinizden bilgi çalması çok daha zor bir hale gelir. Varsayılan olarak, bilgisayarınız ve Google arasındaki Gmail bağlantısını şifreleriz. Bu özellik, Google etkinliğinizi başka kişilerin izlemesine karşı korumaya yardımcı olur. Oturum boyunca SSL şifrelemesi olarak bilinen bu korumayı, Google Drive ve daha birçok hizmette de oturum açtığınızda varsayılan olarak sağlarız.

Web'de sörf yaparken web sitesiyle kurduğunuz bağlantıya dair ipuçlarını kontrol edin.

İlk olarak, tarayıcınızın adres çubuğundan URL'nin gerçek görünüp görünmediğine bakın. Web adresinin https:// ile başlayıp başlamadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bu ifade, web sitesiyle bağlantınızın şifrelendiğini ve bilgi hırsızlığına veya değişikliklere karşı daha dirençli olduğunu gösterir. Bazı tarayıcılar, bağlantınızın şifrelendiğini ve daha güvenli bir şekilde bağlandığınızı daha açık bir şekilde göstermek için adres çubuğundaki https:// bilgisinin yanında bir asma kilit simgesi de görüntüler.

Bağlantınız şifrelenmeden herkese açık bir Kablosuz ağ üzerinden iletişim kurduğunuzda, yakınınızda bulunan herhangi bir kişi bilgisayarınız ile Kablosuz hotspot arasında aktarılan bilgileri izleyebilir. Herkese açık ağlar üzerinden bankacılık veya alışveriş gibi önemli işlemleri yapmaktan kaçının.

Evinizde bir Kablosuz ağ kullanıyorsanız yönlendiricinizin güvenliğini sağlamak için şifre kullandığınızdan emin olmalısınız. Yönlendiricinizde, siber suçluların da bilebileceği standart şifre yerine kendi şifrenizi kullanmalısınız. Kendi şifrenizi ayarlamak için İnternet Servis Sağlayıcınız veya yönlendiricinizin üreticisi tarafından verilen talimatları uygulamanız yeterlidir. Suçlular yönlendiricinize erişebilirse ayarlarınızı değiştirebilir ve çevrimiçi işlemlerinizden bilgi çalabilirler.

Son olarak, ilave bir güvenlik katmanı için evinizdeki Kablosuz ağın başkalarının kullanamayacağı şekilde güvenliğinin sağlandığından da emin olmalısınız. Bu yaklaşım, Kablosuz ağınızı korumak için bir şifre ayarlamanız anlamına gelir. Seçtiğiniz diğer şifrelerde olduğu gibi, başka kişilerin kolayca tahmin edememesi için uzun, sayıların, harflerin ve simgelerin benzersiz bir şekilde karışık olarak kullanıldığı bir şifre seçtiğinizden emin olun. Daha gelişmiş koruma için ağınızı yapılandırırken WPA2 ayarını seçmelisiniz.

Güvenlik araçları

Ailenizin çevrimiçi güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış En İyi 5 Google çevrimiçi güvenlik özelliğini keşfedin.

Google Hesapları

Google Hesabınızı daha da güvenli yapma

2 adımlı doğrulamayı etkinleştirerek Google Hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. 2 adımlı doğrulamayı açtıysanız, tanınmayan bir bilgisayardan bir kişi hesabınızda oturum açmaya çalıştığında Google cep telefonunuza bir şifre kodu gönderir. Bu özellik, potansiyel bir saldırgan şifrenizi çalsa veya tahmin ederek bulsa bile elinde telefonunuz olmadığı için hesabınızda oturum açamayacağı anlamına gelir. Artık, hem bildiğiniz bir şeyi (şifreniz) hem de sahip olduğunuz bir şeyi (telefonunuz) kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlarınıza erişin.

En üstte Güvenlik'i tıklayın. Şifre kutusunda, "2 adımlı doğrulama"nın yanındaki Ayarlar'ı tıklayın.

Daha sonra, ayar işleminde size yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz görürsünüz.

Ardından, 2 adımlı doğrulama ayarlarına geri gidersiniz. Ayarlarınızı inceleyin ve yedek telefon numaraları ekleyin.

Tamamladınız! Tekrar oturum açtığınızda SMS ile bir doğrulama kodu alacaksınız.

Chrome

Web'e gizli modda göz atma

Web'e gizli olarak göz atmak için bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda bulunan Chrome tarayıcısındaki Gizli Mod'u kullanabilirsiniz. Gizli modda, ziyaret ettiğiniz sayfalar ve indirdiğiniz dosyalar Chrome'un göz atma veya indirme geçmişine kaydedilmez.

Daha fazla bilgi edinin

Tarayıcı araç çubuğundaki Chrome menüsünü tıklayın → Yeni Gizli Pencere'yi tıklayın.

Köşede gizli simgesiyle yeni bir pencere açılır. Bu moddan çıkmak için pencereyi kapatmanız yeterlidir.

Google Hesapları

Sizin Google Hesabınız, sizin yolunuz

Hesap ayarları sayfanızda, Google Hesabınızla ilişkilendirilmiş hizmetleri ve bilgileri görebilir, güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlara erişin.

Google Hesapları

Web'de adınız geçtiğinde uyarı alın

İnternet'te Nasıl Görünüyorum, kişilerin Google'da sizin için arama yaptıklarında göreceklerini anlamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir. Google Alerts hizmetini ayarlamanıza yardımcı olup çevrimiçi ortamda sizinle ilgili herhangi bir bilginin görünüp görünmediğini izleyebilmenizi sağlar ve otomatik olarak takip etmek isteyebileceğiniz bazı arama terimlerini önerir.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızda oturum açın ve “İnternet'te Nasıl Görünüyorum?” bölümüne gidin.

Web Alert'lerimi Yönet'i, ardından alert oluşturmak için kırmızı düğmeyi tıklayın.

Adınız, metin alanında gösterilir. Önerilen diğer alert'leri görüntülemek için metin alanını tıklayın.

Bir alert eklemek için Ekle'yi tıklayın. Düzenlemeler yapmak için kalem simgesini ve silmek için çöp kutusu simgesini tıklayın.

"Sıklık" açılır listesinde uyarıların sıklığını ve "Şuraya gönder" açılır listesinde alert'lerin gönderileceği yeri seçin.

Google Hesapları

Google Hesabınızda sakladığınız verileri yönetin

Google Hesap Özeti, Google Hesabınızda depolananları gösterir ve son hesap hareketlerinizden bazılarıyla ilgili genel bakış sunar. Tek bir merkezi konumdan Blogger, Takvim, Dokümanlar, Google+ ve diğer hizmetlerdeki verilerinizi ve etkinliklerinizi kolayca görebilir, bu hizmetlere ilişkin ayarlarınıza erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızla ilişkilendirilen verilerin bir özetini görüntülemek ve kişisel ayarlarınızı yönetmek için Hesap Özeti'ni ziyaret edin.

Buradan Google Hesabınızda saklanan verileri görebilir ve yönetebilirsiniz.

Diğer güvenlik araçlarını göster