Kimlik hırsızlığıyla mücadele etmenize nasıl yardımcı oluruz?

Google, çevrimiçi kimlik hırsızlığına karşı sizi korumaya ve Google Hesabınızın güvenliğinden emin olmanıza yardımcı olan çeşitli teknolojiler kullanır.

2 adımlı doğrulama

Google Hesaplarına daha da güçlü koruma düzeyleri sağlamak için kullanıcılarımıza 2 adımlı doğrulama yöntemini sunuyoruz. Bu araç, bir Google Hesabında oturum açmak için bir şifrenin yanı sıra doğrulama kodunun da girilmesini gerektiren fazladan bir güvenlik katmanı ekler. Şifreniz kırılmış, tahmin edilmiş veya herhangi bir şekilde çalınmış olsa bile saldırgan, cep telefonunuza göndereceğimiz doğrulama kodunu girmeden hesabınızda oturum açamaz. 2 adımlı doğrulama 50'den fazla dilde ve 175 ülkede sunulmaktadır. 2 adımlı doğrulamayı nasıl ayarlayacağınız ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Şifreleme

Google, kişisel bilgilerinizin saldırganlara ve meraklılara karşı güvende olması için birçok adım atmaktadır. Varsayılan olarak, bilgisayarınız ve Google arasındaki Gmail bağlantısını şifreleriz. Bu, Google etkinliğinizi başka kişilerin izlemesine karşı korumaya yardımcı olur. Oturum boyunca SSL şifrelemesi olarak bilinen bu korumayı, Google Drive ve daha birçok hizmette de oturum açtığınızda varsayılan olarak sağlarız.

Şüpheli hesap etkinliği uyarıları

Şimdiye kadar Google Hesaplarında olağan dışı bir şeyler oluyormuş gibi görünen (örneğin, bir ülkeden giriş yapıldıktan kısa bir süre sonra başka bir ülkeden giriş yapılması) çok sayıda kullanıcımızı uyardık. Bu kullanıcıların Gmail gelen kutusunda, bu olağan dışı erişimle ilgili bir uyarı mesajı gösterilmiştir. Bazen hesaplarının güvenliğinin ihlal edildiğine inanmamız için geçerli nedenlerimiz olduğunda kullanıcılarımızın şifrelerini değiştirmelerini de sağlarız.

E-posta kimlik doğrulaması

Kötüye kullanımla mücadeleye ve spam iletilerin gelen kutunuza girmemesine yardımcı olmak için Gmail, bir iletinin gerçekten gönderilmiş göründüğü adresten gelip gelmediğini belirleyen e-posta doğrulaması kullanır. Tüm etkin Gmail kullanıcıları ve onlarla iletişim kuran kişiler otomatik olarak kişisel ve finansal bilgilerine yönelik tehditlere karşı koruma alır.

Spam koruması

Gmail sizi spam'lerden ve zararlı e-postalardan korur. Gmail her gün milyarlarca iletiyi işler ve kullanıcılarını spam'den koruma söz konusu olduğunda olağanüstü bir geçmiş performansına sahiptir. Gmail'deki tüm spam'lerin %1'den daha azı bir kullanıcının gelen kutusuna ulaşır. Spam yapanlar yeni bir tür istenmeyen posta gönderdiklerinde, sistemimiz genellikle bunu birkaç dakika içinde tanımlayıp iletilerinin Google hesaplarına ulaşmasını engeller. Böylece, bilgisayarınıza zarar verebilecek veya kişisel bilgilerinizi çalmayı deneyebilecek spam içerikli iletilerin bunu yapabilme ihtimali azalır.