GoogleAnalytics

Sosyal Paylaşım

Paylaşılan içerik kazanır. Yeni içerik yayınladığınızda, tekil ziyaretçi sayısı gibi dönüşüm hunisinin en üstündeki tipik metrikleri ölçmek yeterli değildir. Trafiği paylaşımla birleştirmek, sosyal medya ile içerik arasında köprü oluşturur. Böylece, topluluk oluşturmaya ve hem sitenizdeki hem de sitenizin dışındaki organik içerik paylaşımlarını artırmaya yönelik bilinçli kararlar alabilirsiniz.

Genel Bakış

İçeriğinizin hem web sitenizdeki hem de harici sosyal medya sitelerindeki paylaşımlarını izleyin. Site dışındaki işlemleri ve sohbetleri görüntülemek için, Sosyal Medya Eklentileri raporu ile Kaynaklar ve Sayfalar raporlarındaki Etkinlik Akışı sekmesini kullanın.

Sitedeki katılımı öğrenmek için Sosyal Medya Eklentileri raporlarına göz atın

Sitenizde Google "+1" ve Facebook "Beğen" düğmeleri varsa, hangi düğmelerin, hangi içerik için tıklandığını bilmek önemlidir. Örneğin, sitenizde makale yayınlıyorsanız, en sık paylaşılan makalelerin hangileri olduğunu ve bunların hangi sosyal ağlarda paylaşıldığını (örneğin, Google+ veya Facebook) bilmek istersiniz. Bu bilgiler, ziyaretçileriniz arasında popüler olan içerik türünden daha fazla oluşturmanıza ve kullanılmayan özellikleri kaldırmanıza olanak tanır.

Ayrıca, toplulukların sitenizin dışındaki içerikle nasıl etkileşime geçtiğini görmek, mesajlarınızın sosyal platformlarda nasıl yayıldığıyla ilgili bilgiler sağlar. Bu bilgiler giderek önemli hale gelmektedir.

Nasıl çalışır?

Sitenizde +1 düğmelerini kullanıyorsanız, Google Analytics, ziyaretçilerden aldığınız +1 etkinliğini ve bu etkinliklerin gerçekleştiği sayfaları otomatik olarak rapor eder. AddThis veya ShareThis eklentilerini kullanıyorsanız, sitenizdeki sosyal medya etkinlikleri bu eklentiler tarafından da otomatik olarak rapor edilir. Diğer sosyal medya eklentileri, Google Analytics'e rapor verecek şekilde kolaylıkla uyarlanabilir.

  • Farklı türde sosyal medya işlemlerini ölçün ve karşılaştırın
  • Hangi sayfalarda sosyal medya işlemleri gerçekleştirildiğini öğrenin ve bu sayfalardaki içerikten daha fazla oluşturun

Nereden ulaşabilirim?

Paylaşım raporlarına, Standart Raporlama sekmesinde Trafik Kaynakları > Sosyal > Eklentiler'in altından ulaşılabilir.

Site dışındaki katılımı keşfetmek için Etkinlik Akışı'nı kullanın

Kullanıcılar, giderek artan bir şekilde, sosyal ağlarda içerikle etkileşimde bulunmakta, içeriği paylaşmakta ve tartışmaktadır. İçerikle etkileşimlerin %80'inden fazlası, içerik sahibinin web sitesinin dışındaki sitelerde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kullanıcıların çoğu, büyük olasılıkla blog yayınlarınız, videolarınız ve makalelerinizden, sizinki dışındaki web sitelerinde haberdar olmakta ve içeriğinizle bu sitelerde etkileşime girmektedir.

Normalde, kullanıcılar videonuzu veya blog yayınınızı görür ve ilginç, ilham verici ya da tartışılmaya değer olduğu için paylaşır. Google Analytics'teki Etkinlik Akışı, kullanıcıların paylaştığı URL'leri, nasıl, nerede paylaştıklarını (örneğin, Google+'da "yeniden paylaşarak" "yayınlayarak" veya "yorumlayarak") ve neler söylediklerini gösterir.

  • İçeriğinizin siteniz dışında nerelerde bulunduğunu ve kitlelerin içeriğinizle nasıl etkileşime geçtiğini keşfedin
  • İlerideki içerik stratejiniz için bilgi edinmek üzere site dışında hangi içeriğin ve konunun kitlelerin ilgisini çektiğini öğrenin
  • Topluluk yönetimi, müşteri desteği veya çevrimiçi pazarlama kaynaklarının en iyi nerelerde kullanılabileceğini belirleyin

Nasıl çalışır?

Etkinlik Akışı, siteniz dışında gerçekleşen yer işareti koyma, yorumlama ve paylaşma gibi etkileşimleri URL'ye dayalı olarak izlemeye yarayan bir yöntemdir. Sosyal Medya Veri Merkezimizden içeriğinizin ne zaman paylaşıldığını veya topluluklardaki ve sitelerdeki başka bir sosyal medya işlemine ne zaman konu olduğunu belirler.

Nereden ulaşabilirim?

Etkinlik Akışına, Standart Raporlamada Trafik Kaynakları > Sosyal Medya > Kaynaklar'ın altındaki Etkinlik Akışı sekmesini tıklayarak ulaşabilirsiniz.