Kimlik hırsızlığını önleme

Soyguncular ve hırsızlar gibi, siber suçlular da kişisel bilgilerinizi ve paranızı çalmak için birçok farklı yöntem kullanır. Bir hırsıza nasıl evinizin anahtarını vermiyorsanız, kendinizi sahtekarlıklara ve çevrimiçi kimlik hırsızlığına karşı koruduğunuzdan da emin olmalısınız. Korunmak amacıyla, suçluların uyguladıkları genel tuzakları öğrenin. Burada birkaç basit ipucu bulabilirsiniz.

Kişisel veya finansal bilgilerinizin sorulduğu şüpheli bir e-posta, anlık mesaj veya web sayfası görürseniz yanıt vermeyin

Kişisel bilgilerinizi isteyen tüm iletilere veya sitelere ya da aşağıdaki ayrıntılardan herhangi birini soran tanımadığınız bir web sayfasına yönlendiren iletilere karşı temkinli olun:

  • Kullanıcı adları
  • Şifreler
  • Sosyal Güvenlik numaraları
  • Banka hesap numaraları
  • PIN’ler (Kişisel Kimlik Numaraları)
  • Kredi kartı numaralarının tamamı
  • Annenizin evlenmeden önceki soyadı
  • Doğum tarihiniz

Bu iletilerle bağlantılı olabilecek hiçbir formu veya oturum açma ekranlarındaki alanları doldurmayın. Şüpheli birisi sizden kişisel bilgilerinizle bir formu doldurmanızı isterse bunu yapmak için aceleci davranmayın. "Gönder" düğmesini tıklamasanız bile, verilerinizi formlarına girmeye başladığınızda bilgilerinizi kimlik hırsızlarına gönderiyor olabilirsiniz.

Tanıdığınız birinden, o kişiye ait değilmiş gibi görünen bir ileti görürseniz, tanıdığınızın hesap güvenliği sizden paranızı veya bilgilerinizi almaya çalışan bir siber suçlu tarafından ihlal edilmiş olabilir. Bu yüzden, nasıl yanıt verdiğinize dikkat edin. Söz konusu kişinin kendisine acil para göndermenizi istemesi, başka bir ülkede çıkmaza düştüğünü iddia etmesi veya telefonunun çalındığını ve bu yüzden sizi arayamadığını söylemesi yaygın kullanılan taktiklerdendir. İletide bir resmi, makaleyi veya videoyu görmek için bir bağlantıyı tıklamanız da istenebilir. Bu bağlantı aslında sizi bilgilerinizin çalınabileceği bir siteye yönlendirmektedir. Bu yüzden, tıklamadan önce bir kez daha düşünün!

Güvenmediğiniz bir e-postadaki veya sohbetteki bağlantıyı izleyerek ulaştığınız bir sitedeyseniz şifrenizi hiçbir zaman girmeyin.

Bankanız gibi güvendiğiniz bir site olduğunu düşünseniz bile, siteye bir yer işareti kullanarak veya sitenin adresini tarayıcıya yazarak doğrudan gitmek daha iyi bir yöntemdir.

Şifrenizi e-posta ile göndermeyin ve başkalarıyla paylaşmayın

Şifreleriniz hesaplarınızın ve çevrimiçi hizmetlerinizin anahtarıdır ve çevrimdışı yaşamınızda olduğu gibi anahtarlarınızı kime verdiğinize dikkat etmeniz gerekir. Meşru siteler ve hizmetler e-posta aracılığıyla şifrelerinizi göndermenizi istemezler. Dolayısıyla, çevrimiçi sitelerle ilgili şifrelerinize ilişkin istekler alırsanız bunları yanıtlamayın.

Şifreleriniz çok önemli olduğu için arkadaşlarınız ve aileniz bile olsa, şifrelerinizi kimlerle paylaşacağınıza karar vermeden önce dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz. Şifrelerinizi paylaştığınızda, birisinin erişmesini istemediğiniz bilgilere erişmesi veya hesabı, onaylamadığınız şekillerde kullanmasıyla hesaplarınızın yanlış kullanılma riski daha fazla olur. Örneğin, e-posta şifrenizi biriyle paylaşırsanız, bu kişi sizin kişisel e-postalarınızı okuyabilir, e-posta hesabınızı kullanıyor olabileceğiniz bankacılık veya sosyal siteler gibi diğer çevrimiçi hizmetlere erişmek için kullanmayı deneyebilir ya da hesabınızı kullanarak sizin kimliğinize bürünebilir. Son olarak, şifrenizi biriyle paylaştığınızda, şifrenizi güvenli bir şekilde saklayacağı konusunda bu kişiye güvenmeniz gerekir. Bilinçli olarak veya yanlışlıkla şifrenizi başka kişilerle paylaşabilir.

Çevrimiçi oturum açmanız istendiğinde çok dikkatli olun

Web sitesiyle kurduğunuz bağlantıya dair ipuçlarını kontrol edin.

İlk olarak, tarayıcınızın adres çubuğundan URL'nin gerçek görünüp görünmediğine bakın. Web adresinin https:// ile başlayıp başlamadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bu ifade, web sitesiyle bağlantınızın şifrelendiğini ve bilgi hırsızlığına veya değişikliklere karşı daha dirençli olduğunu gösterir. Bazı tarayıcılar, bağlantınızın şifrelendiğini ve daha güvenli bir şekilde bağlandığınızı daha açık bir şekilde göstermek için adres çubuğundaki https:// bilgisinin yanında bir asma kilit simgesi de görüntüler.

Şüpheli e-postaları ve hilekârlıkları bildirin

Gmail dahil çoğu e-posta sağlayıcısı bunu yapmanıza imkan tanır. Gmail'de şüpheli bir iletiyi bildirmeniz, söz konusu kullanıcının size başka e-postalar göndermesinin engellenmesine ve kötüye kullanım ekibimizin benzer saldırıları durdurmasına yardımcı olur.