Spam siteleri, arama sonuçlarının en üstünde yer alma denemelerinde anahtar kelimeleri sürekli tekrarlamak, PageRank'i geçen bağlantıları satın almak ve ekrana görünmez metin yerleştirmek gibi teknikler kullanır. Alakalı web siteleri sıralamanın altlarında kalacağı için arama açısından ve sitelerinin bulunmasını zorlaştıracağı için meşru web sitesi sahipleri açısından kötü bir şeydir. İyi haber, Google'ın algoritmaları spam'ın büyük çoğunluğu algılayıp otomatik olarak sıralamasını düşürebilmektedir. Kalanlar için ise siteleri manuel olarak inceleyen ekiplerimiz vardır.

Spam'ı Tanımlama

Her şekilde ve boyutta spam siteleriyle karşılaşılmaktadır. Bazı siteler, hiçbir insanın anlamlandıramayacağı otomatik oluşturulmuş anlamsız ifadelerle doludur. Elbette, daha kurnazca hazırlanan spam tekniklerini de görüyoruz. Daha saldırgan spam teknikleri kullanan siteler için bu "kesin spam" örneklerine göz atın. Bu, manuel olarak tanımladığımız ve kısa bir süre önce arama sonuçlarından kaldırdığımız canlı spam ekran görüntülerinden oluşan bir akıştır.

*Bu tanıtımdan bazı pornografik içerikleri ve kötü amaçlı yazılımları kaldırdık; aksi halde bu, "kesin spam" kaldırmanın yeni İngilizce örneklerinden oluşan filtrelenmemiş bir akış olurdu.

Spam Türleri

Yukarıda gösterilen spam'a ek olarak, tespit ettiğimiz ve işlem yaptığımız diğer spam türlerini burada görebilirsiniz.

Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler

Site, gizleme yapıyor (gerçek kullanıcılara, arama motorlarına gösterilenden farklı içerik gösteriyor) veya kullanıcıları, Google'ın gördüğünden farklı bir sayfaya yönlendiriyor.

Saldırıya uğramış site

Bu sitedeki bazı sayfalar, spam içerik veya bağlantılar görüntülemesi için üçüncü bir tarafın saldırısına uğramış olabilir. Web sitesi sahipleri, sitelerini temizlemek ve tüm güvenlik açıklarını gidermek için derhal önlem almalıdır.

Gizli metin ve/veya anahtar kelimeyle doldurma

Sayfaların bazıları, gizli metin ve/veya anahtar kelime doldurma özelliğini içeriyor olabilir.

Park edilmiş alan adları

Park edilmiş alan adları, küçük benzersiz içeriğe sahip yer tutucu sitelerdir; dolayısıyla, Google genellikle bunları arama sonuçlarına dahil etmez.

Kesin spam

Site, otomatik olarak oluşturulmuş anlamsız ifadeler, gizleme, diğer web sitelerinden içerik alma gibi saldırgan spam teknikleri kullanıyor ve/veya Google'ın Web Yöneticisi Yönergelerini sürekli veya aleni bir şekilde ihlal ediyor.

Spam içerikli ücretsiz barındırma hizmetleri ve dinamik DNS sağlayıcıları

Site, önemli ölçüde spam içeriğe sahip ücretsiz bir barındırma hizmeti veya dinamik DNS sağlayıcısı tarafından barındırılıyor.

Katma değeri az olan veya hiç olmayan yüzeysel içerik

Site, kullanıcılarına çok fazla katma değer sağlamayan düşük kaliteli veya yüzeysel sayfalardan (zayıf içerikli satış ortağı sayfaları, köprü sayfaları, çerez kesici siteler, otomatik olarak oluşturulmuş içerik veya kopyalanmış içerik gibi) oluşuyor.

Siteden giden doğal olmayan bağlantılar

Google, bu sitede doğal olmayan, yapay, yanıltıcı veya aldatıcı nitelikte bir giden bağlantılar düzeni algıladı. Bu, PageRank'i ileten bağlantılar satmak veya bağlantı planlarına katılmaktan kaynaklanabilir.

Siteye gelen doğal olmayan bağlantılar

Google, bu siteye yönlendiren bir doğal olmayan, yapay, yanıltıcı veya aldatıcı bağlantılar düzeni algıladı. Bunlar, PageRank'i ileten bağlantılar satın almak veya bağlantı planlarına katılmaktan kaynaklanabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan spam

Site, kullanıcı tarafından oluşturulmuş spam içerik barındırıyor. Sorunlu içerik forum sayfalarında, konuk defteri sayfalarında veya kullanıcı profillerinde görünebilir.

Harekete Geçme

Algoritmalarımız spam içeriğinin büyük bir kısmını ele alır; bununla birlikte, kalan spam içeriğini, sonuçlarınızın kalitesini etkilememesi için manuel olarak işleriz. Bu grafikte, zaman içinde bir manuel işlemden etkilenen alan adlarının sayısı, farklı spam türlerine göre gösterilmiştir. Değerler, bağlam dışında bakıldığında yüksek görünebilir, ancak Web gerçekten çok büyük bir yerdir. Dizinimizin yakın zamanda alınan bir anlık görüntüsü, alan adlarının yaklaşık %0,22'sinin manuel olarak kaldırılmak üzere işaretlendiğini göstermiştir.

Aya Göre Manuel İşlem

Manuel spam ile mücadele için dönüm noktaları

Şubat 2005

Manuel spam ile mücadele ekibimizi Hindistan'ın Haydarabad kentine genişlettik.

Mart 2005

Manuel spam ile mücadele ekibimizi İrlanda'nın Dublin kentine genişlettik.

Nisan 2006

Manuel spam ile mücadele ekibimizi Japonya'nın Tokyo kentine genişlettik.

Haziran 2006

Manuel spam ile mücadele ekibimizi Çin'in Pekin kentine genişlettik.

Ekim 2007 - Eski

2007 sonbaharında, sınıflandırma sistemimizde verileri Web spam ihlalinin türüne dayalı olarak daha yapısal bir biçimde tutmamızı sağlayan bir değişiklik yaptık (böylece bu grafiği oluşturduk). Yeni sistemde uygun bir şekilde kategorilere ayrılamayan işlemler "eski" kategorisine yerleştirildi. Bundan önce, içeriksiz bağlı siteler ve gizleme gibi spam türlerine ilişkin işlemler yapmaya devam ediyorduk, ancak spam türüne göre bölümlere ayırma eski veriler için henüz kullanılamamaktadır.

Ekim 2009 - Sitenizden doğal olmayan bağlantılar

Sistemimizde yaptığımız iyileştirmeler, doğal olmayan giden bağlantıları olan sitelerle ilgili yapılan işlemlerin sayısını azaltmamıza olanak sağlamıştır.

Kasım 2009 - Saldırıya uğramış siteler

Saldırıya uğrayan sitelerde bir artış gözlemledik ve bunların, arama sonuçlarını etkilememesi için çalışmalarımızı artırdık.

Şubat 2011 - Spam içerikli ücretsiz barındırma hizmetleri ve dinamik DNS sağlayıcıları

Sitelerinin veya sayfalarının büyük bir bölümü Web Yöneticisi Yönergelerimizi ihlal ettiğinde, ücretsiz barındırma hizmetleri ve dinamik DNS sağlayıcılarıyla ilgili işlem yapma politikamızın daha fazla uygulanmasını sağladık. Bu, tek tek spam içerikli hesaplarla ilgili işlem yapmanın pratik olmadığı durumlarda kullanıcılarımızı spam içeriğine karşı korumamıza olanak sağlamaktadır.

Ekim 2011 - Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler

Gizleme ve gizli yönlendirme işlemlerinin büyük çoğunluğunun  "Kesin spam" olarak etiketlenmesi için sınıflandırma sistemimizde bir değişiklik yaptık. Daha az dikkat çekici ihlallerle ilgili işlemler ayrı olarak etiketlenmeye devam etmektedir.

Ekim 2011 - Park edilmiş alan adları

Park edilmiş alan adları siteleriyle ilgili algoritmik algılamamızı iyileştirdiğimiz için bu alan adlarının manuel olarak tanımlanmasına yönelik çalışmalarımızı azalttık.

Nisan 2012

Kod adı “Penguen” olan ve web spam taktikleri kullanan sitelerin sıralamasını düşüren bir algoritma güncellemesi başlattık.

Web Sitesi Sahiplerini Bilgilendirme

Bir web sitesiyle ilgili manuel işlem gerçekleştirdiğimizde, sorunlarını ele almasına yardımcı olmak amacıyla sitenin sahibini uyarmaya çalışırız. Web sitesi sahiplerinin, sitelerini şekle sokmak için ihtiyaçları olan bilgilere sahip olmalarını isteriz. Bu yüzden, zaman içinde, Web yöneticisi iletişimi ve erişimiyle ilgili önemli kaynaklara yatırım yaptık. Aşağıdaki grafikte, Web Yöneticisi Araçları üzerinden site sahiplerine gönderilen spam bildirimlerinin sayısı gösterilmektedir.

Aya Göre Mesajlar

Web yöneticisi iletişimi geçmişi

Mayıs 2007

Bildirimleri önceden yalnızca e-posta aracılığıyla gönderiyorduk ve 2007'de, Web yöneticileri Web Yöneticisi Yönergeleri'nin ihlallerine ilişkin sahte bildirimler aldıklarını bildirdiler. Bu olayın sonucunda, yeni bir bildirim sistemi üzerinde çalışırken bildirimlerimizi geçici olarak duraklattık.

Temmuz 2007

Web Yöneticisi Araçları'nda Mesaj Merkezi özelliğinin başlatılmasıyla, e-posta adres sahteciliği nedeniyle Mayıs'ta ara verdiğimiz bildirimleri gönderme işlemine Temmuz 2007'de yeniden başladık.

Mart 2010

Spam bulduğumuzda Web Yöneticisi Araçları'nın Mesaj Merkezi'ne çok daha kolay bir şekilde mesaj göndermemizi sağlayan yeni bir bildirim sistemi kullanmaya başladık. Bu yeni sistemin kullandığı ilk spam kategorisi saldırıya uğramış sitelerdi.

Temmuz 2010

Saldırıya uğramış siteler bildirim sistemimizdeki bir hata, saldırıya uğramış sitelere gönderdiğimiz mesajların sayısını azalttı.

Kasım 2010

Bildirim sistemimizi yeni bir sürüme geçirdik. Bu güncellemeyle, saldırıya uğramış siteler hatasını düzelttik ve bir sitedeki doğal olmayan bağlantılar gibi ek spam kategorilerine ilişkin mesajların gönderilmesiyle ilgili denemelere başladık.

Şubat ve Mart 2011

Bildirimleri, bir siteye ilişkin doğal olmayan ek bağlantı türlerini kapsayacak şekilde genişlettik.

Haziran 2011

Mesajlarımızın birçoğunu gönderdiğimiz dillerin sayısını artırdık.

Eylül 2011

Spam sınıflandırma sistemimizde bir değişiklik yaptık. Bazı spam kategorilerine ilişkin mesajlar gönderilmiyordu. Yeni kategorilere uygun yeni mesajlar oluşturduk ve çevirdik.

Kasım 2011

Saldırıya uğramış siteler bildirim sistemimizdeki bir hata, saldırıya uğramış sitelere gönderdiğimiz mesajların sayısını azalttı.

Aralık 2011

Bildirim gönderdiğimiz spam kategorilerini, kesin spam ve yüzeysel içeriği içerecek şekilde genişlettik.

Şubat 2012

Saldırıya uğramış sitelerle ilgili bildirimlerimizi etkileyen hata düzeltildi.

Geri Bildirimleri Dinleme

Manuel işlemler sonsuza kadar sürmez. Web sitesinin sahibi spam içeriği kaldırmak için sitesini temizlediğinde, yeniden değerlendirme isteğinde bulunarak siteyi tekrar incelememizi isteyebilir. Aldığımız tüm yeniden değerlendirme isteklerini işleme koyuyoruz ve yeniden değerlendirme süreci devam ederken site sahipleriyle iletişime geçerek bilgi veriyoruz.

Bu zamana kadarki deneyimlerimizden yola çıkarsak, yeniden değerlendirme isteği gönderen çoğu site aslında manuel spam işlemlerinden etkilenmemektedir. Çoğunlukla, bu siteler çevrimiçi trafiğin doğal değişkenliği, bir algoritma değişikliği veya belki de Google'ın site içeriğine erişmesini engelleyen teknik bir sorun yaşıyordur. Bu grafik, 2006'dan bu yana yeniden değerlendirme isteklerinin haftalık hacmini göstermektedir.

Haftaya Göre Yeniden Değerlendirme İstekleri

Yeniden değerlendirme istekleri açısından önemli anlar

Aralık 2006

Yaklaşık bir hafta süreyle yeniden değerlendirme isteklerini düzgün bir şekilde depolamamızı engelleyen bir hatayla karşılaşıldı. 25 Aralık'ta (Noel), hatadan etkilenen sitelerin adına istekler gönderdik. Bu da yıl sonunda küçük bir ani artış görülmesine neden oldu.

Mayıs/Haziran 2007

Birçok web yöneticisi, Web Yöneticisi Yönergeleri ihlallerine ilişkin sahte bildirimler aldı. Bu da yeniden değerlendirme isteklerinin olağan dışı bir rakama ulaşmasına neden oldu.

Aralık 2007

Her yıl web yöneticileri, Aralık ayının sonlarında daha az yeniden değerlendirme isteği gönderir.

Nisan 2009

Yeniden değerlendirme isteklerine ilişkin ipuçlarını içeren bir video sunduk.

Haziran 2009

Web yöneticilerine isteklerinin işleme koyulduğunu bildirmek için yeniden değerlendirme isteklerine yanıtlar göndermeye başladık.

Ekim 2010

Bildirim sistemimizi yeniledik ve daha fazla mesaj göndermeye başladık.

Nisan 2011

Panda algoritmasını uluslararası düzeyde kullanıma sunduk. Geçmişte, siteler genellikle, aslında manuel işlemden kaynaklanmayan trafik değişiklikleri gördükleri zaman yeniden değerlendirme isteğinde bulunmaktaydı.

Nisan - Eylül 2011

Yeniden değerlendirme isteklerinin sonuçları hakkında daha fazla bilgiye yer vererek yeniden değerlendirme yanıtları göndermeye başladık.

Haziran 2012

Çok daha çeşitli web spam'i sorunları için mesajlar göndermeye başladık. Artık web spam'i ekibi tarafından yapılan, sitenin web arama sonuçlarındaki sıralamasını doğrudan etkileyebilecek tüm manuel işlemler için bildirim gönderiyoruz.