Karadeniz Pet

Ayak İncinmesi Ve Tedavisi

Resul OZYAMAN

Emektar Üye
Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar.bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Her türlü yorum-bilgiye açığım :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:02 -->-> Daha önceki mesaj 00:01 --

Bu arada kuşun ayağını sarmazsanız veya sarmadan 5-10 dk önce ayağında zeytin yağı ile masaj yaparsanız kuşun ayağı daha çok rahatlayacaktır ve iyi gelecektir :)

Son düzenleme:
http://youtu.be/v57Y0Poftt0 videosu var ayrıca konu da açtım bugün dördüncü gün bitti ve beyin sarsıntısi olsaydı geçerdi. Siz de bakarsanız memnun olurum.

eski mesaj:

Canim Muhabbet kuşum 2 yaşındaki oğlumdan ciddi bir darbe aldı. Tam olarak neresine vurdu bilmiyorum görmedim. Ama zavallı kuş 3 gündür yürüyemiyor uçamiyor sürünerek ilerlemeye çalışıyor. Dün pet shop a götürdüm kırık yok dedi. Veterinere götürdüm pek anlamadı gibi. Kırık yok gibi dedi ve denge kaybına beyninde ödem oluştu ise sebep olur dedi. Bir enjektör yaptı ve Vitaform verdi. Ama düştüğü günden bu yana hiçbir düzelme yok. Kanatlarındaki sorun yok gibi Çırpıyor ama yere cakilarak çarparak iniyor. Zaten kendisi uçamiyor ben ayaklarından tutup aşağı hızla indirirsem kanat Çırpıyor. Sanki sirtinda ya da belinde bir sorun var gibi kuyruğu sürekli asagida ve kambur duruyor. Sık sık tuylerini kabartarak uyuyor. Az yem yiyor. Ayaklarını ısırıyor zaten ayakta duramıyor. Surekli yatıyor. Çok üzülüyorum ağlamaktan gözlerim şişti üzüntüden 3 gündür uyuyamiyorum. Lütfen yardım edin.

Öncelikle geçmiş olsun tahminen sağ ayağından incinme olabilir morluk ve ayaklarının ikisini de hareket ettirince bağırmıyorsa incinmişdir kanatlarında sorun olabilir ama bir kaç gün zeytin yağı ile masaj yapın bakalım ne olacak benimde aynı oldu yan yatıyordu 1 ayağı incindiği için zeytin yağı ile düzelttim dün akşam bağırsak büyümesinde kaybettim kuşu :S Şimdilik Tahminen başka yapabileceğiniz bir şey yok 1-2 gün sonra başka veterinerlere götürün onlarda baksın.

Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar.bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Her türlü yorum-bilgiye açığım :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:02 -->-> Daha önceki mesaj 00:01 --

Bu arada kuşun ayağını sarmazsanız veya sarmadan 5-10 dk önce ayağında zeytin yağı ile masaj yaparsanız kuşun ayağı daha çok rahatlayacaktır ve iyi gelecektir :)
Benim kuşun sorununu anlamadım bir baksanız;

Ekli dosyalar

• 20160820_211415.jpg
    20160820_211415.jpg
    604.7 KB · Görüntüleme: 1,638
Konu arşiv lik güzel bir konu elinize dilinize sağlık

Bu paylaşımı kırık için bir video ve incinmiş ayak için bir video ve bu uygulamanın nasıl yapıldığı ile ilgili bir video olmak üzere 3 video ile taclandırırsanız bir çok üye ve hasta kuş için bulunmaz bir nimet olur.Özellikle uygulama kısmını gösterebilirsiniz,sitedeki gerek üyeler olsun gerek yöneticiler olsun bu konuya hakimler ise böyle bir kısa video çekebilirler diye düşünüyorum, kırık bacak veya ayaklı kuş ile göstermeleri gerekmez,kırık farz ederek nasıl bu dediklerini uygulayabiliriz onu gösterip sonra tekrar ayağından çıkartabilirisiniz.:)
Çünkü yöntemi yanlış yapmak,yapmamak kadar sorun teşkil edebilir.kremledikten sonra çubuğun yönü büyüklüğü nasıl olacak,ayak parmakalarının sarılma şekli nasıl olacak vs video ile daha etkili olur.;)
Resul OZYAMAN

Öncelikle selamun aleykum arkadaşlar
İki gün önce kuşum kanepenin altına girmiş babam ve kardeşim cikarcam derken ayağına zarar vermişler dediginiz gibi kuşum ayagini oynatıyorum bisey yapmıyor petshopa götürdüm kangren olmuş dedi tüyleri biraz yolundu ve yolun an yerler de morluklar var ama ayağında morluk yok hic günde 2 kere zeytin yağı ile masaj yapıyorum ayağına kuş yemini suyunu içiyor bazen kafesten çıkarıyorum halıda tek ayak oynuyor sizce kırık varmıdır ? Ve ne yapıyım lütfen biri cvp versin şimdiden teşekkürler

Öncelikle selamun aleykum arkadaşlar
İki gün önce kuşum kanepenin altına girmiş babam ve kardeşim cikarcam derken ayağına zarar vermişler dediginiz gibi kuşum ayagini oynatıyorum bisey yapmıyor petshopa götürdüm kangren olmuş dedi tüyleri biraz yolundu ve yolun an yerler de morluklar var ama ayağında morluk yok hic günde 2 kere zeytin yağı ile masaj yapıyorum ayağına kuş yemini suyunu içiyor bazen kafesten çıkarıyorum halıda tek ayak oynuyor sizce kırık varmıdır ? Ve ne yapıyım lütfen biri cvp versin şimdiden teşekkürler
Yeni konu açar mısınız, fotoğraf da ekleyin konunuza.

Muhabbet kuşum duvara çarpması sonucunda bir ayağını incitti. Morarma ya da şişlik yok. Sadece üstüne basmıyor. Aynı zamanda dokunduğumda da bağırmıyir. Hirudoid Forte Jeli edindim. Sabah-akşam sürmemizi söylemişsiniz. Peki sürdükten sonra sargı bezi ile saralım mı yoksa açık mı kalsın?

Muhabbet kuşum duvara çarpması sonucunda bir ayağını incitti. Morarma ya da şişlik yok. Sadece üstüne basmıyor. Aynı zamanda dokunduğumda da bağırmıyir. Hirudoid Forte Jeli edindim. Sabah-akşam sürmemizi söylemişsiniz. Peki sürdükten sonra sargı bezi ile saralım mı yoksa açık mı kalsın?
Ayağı ile parmağınıza veya tüneğe tutunabiliyor mu? Kırık olma ihtimali var mı yok mu bu nedenle soruyorum.
Açık da kalabilir. Sorun olmaz. Kalamar kemiği ufalanmış yumurta maması yedirin. Kalsiyum sağlar.

Ayağı ile parmağınıza veya tüneğe tutunabiliyor mu? Kırık olma ihtimali var mı yok mu bu nedenle soruyorum.
Açık da kalabilir. Sorun olmaz. Kalamar kemiği ufalanmış yumurta maması yedirin. Kalsiyum sağlar.

O ayağı boşlukta sallanıyor. Kesinlikle kullanmıyor. Bugün kuşu aldığım yere götürdüğümde bana 'kırık değil' dediler ancak petshop'a ne kadar güvenilir bilemiyorum. Ayakta morarma, şişme yok. Bende anlayamadım kırık mı değil mi?..

Üstünü sargı beziyle sardım. Sıkıntı olacaksa eğer çıkarabilirim? Açıkta kalması mı yoksa sarılı olması mı daha iyi bilemedim. Jeli sürdükten sonra yalamasından da korktum.

Bahsettiğiniz mamayı en kısa zamanda edineceğimden emin olabilirsiniz.

Veterinere veya veterinerlik fakültesine götürün. Röntgen çekilsin. Kırıksa yanlış kaynama olmadan sargıya alınır.

Bahsettiğim mamayı siz yapmalısınız. Haşlanmış yumurtayı ufalayın içine kalamar kemiği parçalarını koyup harmanlayın. Bir günlük mamadır, ikinci güne kalmasın bozulur.

Bahsettiğim mamayı siz yapmalısınız. Haşlanmış yumurtayı ufalayın içine kalamar kemiği parçalarını koyup harmanlayın. Bir günlük mamadır, ikinci güne kalmasın bozulur.

Youtube'da yapılışını bulmuştum ben de. Ünal vlog diye bir kanaldı sanırım. Onun tarifinde bebek maması falan da vardı gerçi. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İnşallah ayağı düzelir.

Merhabalar 3 yaşında muhabbet kusumun ayak parmaklarından biri zedelendi sanırım yan duruyor ve o ayağını içeri çekiyor tirmanmalarda yada oyun oynamasına bir sorunu yok suanlik ne yapmalıyım lütfen yardım edin

Merhabalar 3 yaşında muhabbet kusumun ayak parmaklarından biri zedelendi sanırım yan duruyor ve o ayağını içeri çekiyor tirmanmalarda yada oyun oynamasına bir sorunu yok suanlik ne yapmalıyım lütfen yardım edin
Site pek aktif değil sanırım,facebook gruplarında sorun derim.