Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay'ın emsal kararlarının hakimleri bağlayıcılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2013, 18:13   #1
Av.Ömer Faruk

Varsayılan Yargıtay'ın emsal kararlarının hakimleri bağlayıcılığı

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Bir dosyamda yargılama konusu ile ilgili Yargıtay'ın emsal kararlarını mahkeme hakimine sundum.Bu kararlar beni bağlamaz diyerek kararları almadı. Acaba Yargıtay'ın emsal kararlarının hakimleri bağlayıcılığı konusunda sizler ne düşünmektesiniz. Varsa Yargıtay kararları ile cevaplarınızı bekliyorum.Selamlar saygılar iyi çalışmalar...
Old 13-05-2013, 18:51   #2
gamze tuna

içtihadi birleştirme kararı dışındaki kararlar elbette bağlamaz.ancak bir karar öyle ya da böyle illaki o yargıtay kararına imzası olan üyelerin önüne gider ve sonuç yine o karara göre verilir.
Old 13-05-2013, 21:15   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Faruk
Saygıdeğer meslektaşlarım,
Bir dosyamda yargılama konusu ile ilgili Yargıtay'ın emsal kararlarını mahkeme hakimine sundum.Bu kararlar beni bağlamaz diyerek kararları almadı. Acaba Yargıtay'ın emsal kararlarının hakimleri bağlayıcılığı konusunda sizler ne düşünmektesiniz. Varsa Yargıtay kararları ile cevaplarınızı bekliyorum.Selamlar saygılar iyi çalışmalar...

İçtihadı Birleştirme Kararları hariç, yargıtay kararları bağlayıcı değildir. Ancak mahkemeler özellikle yeni tarihli yargıtay kararlarını dikkate alıyorlar. Dilekçe ekinde yargıtay kararlarını dosyaya sunmanızda fayda var. Dilekçe sunmadan sadece yargıtay kararı sunmak istediyseniz almaması normaldir.
Old 14-05-2013, 08:15   #4
üye7160

Bir dava dosyamızda lehimize verilen tedbir kararı,davalı tarafından ibraz edilen bir Yargıtay kararına istinaden kaldırılmış,akabinde HGK kararı ibraz edererek verdiğimiz yeniden tedbir konulması talebimiz reddedilmiştir.İlk duruşmada da davamızı reddetti,beni HGK kararı bağlamaz diyen mahkeme..Lakin tedbiri kaldırırken Yargıtay kararını dikkate almış,gerekçesine de yazmıştı...
Old 14-05-2013, 09:08   #5
Av.Ömer Faruk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
İçtihadı Birleştirme Kararları hariç, yargıtay kararları bağlayıcı değildir. Ancak mahkemeler özellikle yeni tarihli yargıtay kararlarını dikkate alıyorlar. Dilekçe ekinde yargıtay kararlarını dosyaya sunmanızda fayda var. Dilekçe sunmadan sadece yargıtay kararı sunmak istediyseniz almaması normaldir.

Tabi ki dilekçe ekinde sundum.Sayın Dikici zaten hep onlar haklı ne zaman haksız oldular ki
Old 15-05-2013, 14:51   #6
Avukat Hakan Eren

Henüz mahkemesine sunmadığım bir dilekçemden alıntıdır:

...Öncelikle şunu ifade edelim: Bir yargıcın, kararlarını mutlak surette Yargıtay’ın görüşüne göre oluşturması zorunlu değildir. Aksi yöndeki kabul, öncelikle yargıç bağımsızlığına sonrasında da yargıçların vicdani kanaatlerine göre karar verme yetki ve görevine aykırılık teşkil eder.

Yargısal görüşler, yargıcın bilimsel görüşlerle birlikte istifade edeceği ikincil bir kaynaktır (TMK m.1). Ancak bir yargıç, Yargıtay’ın yerleşik görüşüne aykırı karar veriyor ise (-ki, .... davalarında ...... hususu da, ...... konuları da Yargıtay **. ve **. Hukuk Daireleri’nin yerleşik kabulü içindedir) bu kararını hukuki, somut, mantıklı ve “gerçek” bir gerekçe ile bezemesi şarttır...

Old 28-05-2013, 17:13   #7
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Faruk
Tabi ki dilekçe ekinde sundum....

Nasıl yani sayın meslektaşım,

Siz mahkemeye bir dilekçe sundunuz ve mahkeme bu dilekçeyi almadı mı? İade mi etti?

Biraz açar mısınız?

Old 20-05-2015, 23:31   #8
calis

Kural olarak hukuk yolu açık hiç bir karar Hakimi bağlamaz. Yargıtay daire kararlarına karşı Hakimin direnme hakkı bulunduğundan Hakimi bağlaması söz konusu değildir. Ama Türkiye'de, hele de bugünlerde Yargıtay'ın dediğine karşı duracak Hakim'i zor bulursunuz ... Örkek olay için;
http://www.emufettis.com/karar/Y10_HD_2014-17674_1.pdf
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi