Aile güvenliğiyle ilgili temel bilgiler

Meşgul ebeveynler için ailelerinin güvende olmalarına yardımcı olacak bazı hızlı önerileri burada bulabilirsiniz.

  1. Ailenizle çevrimiçi güvenlik konusunda konuşun. Teknolojiye ilişkin aile kurallarınız, beklentileriniz ve uygunsuz kullanımın sonuçlarıyla ilgili net olun. En önemlisi, zor kararlarla karşılaştıklarında sizden yardım isteyebilecek kadar rahat hissetmelerini sağlayın. Bu yaklaşım, aile üyelerinizin kendi başlarına İnternet'i keşfederken güvende hissetmelerine ve soruları olduğunda size sorabileceklerini bilmelerine yardımcı olabilir.
  2. Teknolojiyi birlikte kullanın. Bu, çevrimiçi güvenliği öğretmenin iyi bir yoludur ve çevrimiçi güvenlik konularını ortaya çıktıkça ailenizle birlikte ele almanız için fırsatlar sağlar.
  3. Çevrimiçi hizmetleri ve siteleri konuşun. Ailenizle ne tür siteleri ziyaret etmeyi sevdiklerini ve her bir aile üyesi için neyin uygun olduğunu konuşun.
  4. Şifreleri koruyun. Ailenize, çevrimiçi ortamda güvenli şifrelerin nasıl ayarlanacağını öğrenmeleri için yardım edin. Ailenize şifrelerini, bir ebeveyn gibi güvenecekleri yetişkinler dışında kimseye vermemelerini hatırlatın. Bir okul, kafe veya kütüphane gibi herkese açık bilgisayarlardayken, çevrimiçi hesaplarından çıkış yapma alışkanlığı edindiklerinden emin olun.
  5. Gizlilik ayarlarını ve paylaşım denetimlerini kullanın. Düşünceleri, fotoğrafları, videoları, durum güncellemelerini ve daha pek çok içeriği paylaşmak için birçok site vardır. Bu hizmetlerin birçoğu gizlilik ayarları sunar ve yayınlamadan önce içeriğinizi kimlerin görebileceğine karar vermenize yardımcı olacak denetimler sağlar. Ailenizle neleri herkesle paylaşıp paylaşmamaları gerektiğini konuşun. Aileniz ve arkadaşlarınızla ilgili kişisel bilgileri gizli tutarak ve herkese açık paylaşılan içeriklerde kişilerin adlarını belirtmeyerek diğer kişilerin gizliliğine saygı duymalarına yardımcı olun.
  6. Yaş kısıtlamalarını kontrol edin: Google dahil birçok çevrimiçi hizmetin, hizmetlerini kullanabilecek kişileri kısıtlayan yaş sınırlamaları vardır. Örneğin, bir Google hesabınızın olması için yaş gereksinimlerini karşılamanız gerekir ve bazı Google ürünleri, 18 yaşında veya daha büyük kullanıcılarla sınırlandırılmıştır. Çocuğunuzun bir hesap kaydı oluşturmasına izin vermeden önce web sitelerinin kullanım şartlarını her zaman kontrol edin ve çocukların kullanabileceği siteler ve hizmetlerle ilgili aile kurallarınız varsa çocuklarınıza bunlar konusunda açıkça bilgi verin.
  7. Ailenize sorumlu bir şekilde iletişim kurmayı öğretin. Şu pratik kuralı uygulayabilirsiniz: Bir şeyi bir kişinin yüzüne söylemiyorsanız, bunu kısa mesaj, e-posta, anlık mesajla göndermeyin veya bir kişinin sayfasında yorum olarak yayınlamayın. Çevrimiçi ortamda söylediğiniz şeylerin diğer kişilerin kendilerini nasıl hissetmelerine yol açacağını konuşun ve uygun ilişki türleri konusunda aile kuralları belirleyin.
  8. Diğer yetişkinlerle konuşun. Arkadaşlarınız, akrabalarınız, öğretmenler, antrenörler ve danışmanlarla görüşün. Çocuklarla çalışan diğer ebeveynler ve profesyoneller, özellikle aşina olmadığınız teknoloji alanıyla uğraşırken, aileniz için doğru olana karar vermenize yardımcı olacak harika birer kaynaktır.
  9. Bilgisayarınızı ve kimliğinizi koruyun. Virüsten korunma yazılımı kullanın ve bunu düzenli olarak güncelleyin. Virüsten korunma yazılımına ihtiyacı olmayan bir Chromebook'unuz varsa bu gerekmez. Vatandaşlık numarası, telefon numarası veya ev adresi gibi, çevrimiçi ortamda yayınlanmaması gereken kişisel bilgi türleri konusunda ailenizle konuşun. Ailenize tanımadıkları kişilerden gelen dosyaları kabul etmemelerini veya e-posta eklerini açmamalarını öğretin.
  10. Sürekli hale getirin. Güvende olmak bir defalık bir şey değildir; teknoloji geliştikçe ailenizin gereksinimleri de değişecektir. Sürekli diyalog içinde olmaya çalışın. Ailenizin temel kurallarını, herkesin durumunu göz önünde bulundurarak yeniden belirleyin ve düzenli aralıklarla konuşmak için zaman ayırın.

Güvenlik araçları

Ailenizin çevrimiçi güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış En İyi 5 Google güvenlik özelliğini keşfedin.

Google Play

Uygulamaları içerik derecelendirmesine göre filtrelemek için Ebeveyn denetimlerini kullanma

Google Play'den indirilebilecek veya satın alınabilecek içerikleri kısıtlamak için Ebeveyn denetimlerini kullanabilirsiniz. Bu, siz ve aileniz için uygun içerikleri bulmanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin

Cihazınızdaki Play Store uygulamasını açın.

Sol üst köşedeki Menü simgesine hafifçe dokunun.

Ayarlar'a hafifçe dokunun.

Ebeveyn denetimlerine hafifçe dokunun.

Ebeveyn denetimlerini açın

PIN oluşturun.

Uygulamalar ve Oyunlar'a dokunun.

Erişkinlik düzeyini seçin.

YouTube

Uygunsuz içeriği dışarıda tutacak şekilde bir filtre ayarlama

YouTube'a göz atarken yetişkinlere yönelik veya yaş sınırlamalı içerikleri görmek istemezseniz herhangi bir YouTube sayfasının alt kısmına gidin ve Güvenlik Modu'nu etkinleştirin. Güvenlik Modu; arama, ilgili videolar, oynatma listeleri, şovlar ve filmlerden rahatsız edici olabilecek içeriği filtrelemenize yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin

Herhangi bir YouTube sayfasının alt kısmına gidin ve "Güvenlik" bölümündeki açılır menüyü tıklayın.

Güvenlik Modu'nu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Açık veya Kapalı seçeneğini belirleyin.

Bu ayarı kilitlemek için Google Hesabınızda oturum açın.

Oturum açtıktan sonra, bu ayarı kilitleme seçeneğiniz olacaktır.

Chrome

Ailenizin web'de neleri göreceğini kontrol edin

Ailenizin İnternet'te ziyaret edebileceği siteleri kontrol etmek isterseniz Google Chrome'daki Denetlenen Kullanıcıları kullanabilirsiniz. Denetlenen Kullanıcılar ile kullanıcınızın ziyaret ettiği sayfaları görebilir ve kullanıcınızın görmesini istemediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Chromebook'unuzda bir denetlenen kullanıcı ayarlamak için ana oturum açma ekranında başlayın ve Kullanıcı ekle'yi tıklayın.

Ekranın sağ tarafında, Denetlenen kullanıcı oluştur seçeneğini belirleyin.

Denetlenen kullanıcı oluştur'u tıklayın.

Denetlenen kullanıcıyı yönetecek hesaba giriş yapın ve İleri'yi tıklayın.

Denetlenen kullanıcı için bir kullanıcı adı, şifre ve resim seçin. İleri'yi tıklayın.

Android'li Cihazlar

Erişimi yalnızca onaylanmış uygulamalar ve oyunlarla sınırlandırın

Tabletinizi başkalarıyla paylaşırken tüm öğelerinizi paylaşmak istemiyor musunuz? 4.3 ve sonraki sürümleri çalıştıran Android tabletlerde, diğer kullanıcıların tabletinizdeki özelliklere ve içeriğe erişimini sınırlandıran kısıtlanmış profiller oluşturabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Tablet sahibiyseniz Ayarlar → Kullanıcılar → Kullanıcı veya profil ekle'ye dokunun.

Kısıtlanmış profil → Yeni profil'e dokunun, ardından profili adlandırın.

Özelliklere, ayarlara ve uygulamalara erişimi yönetmek için AÇIK/KAPALI anahtarlarını ve ayarları kullanın.

Kilit ekranına dönmek için Güç düğmesine basın, ardından yeni profil simgesine dokunun.

Her şey ayarlandıktan sonra Ana ekran boş olur. Yeni profili kullanmaya başlamak için Tüm Uygulamalar simgesine dokunun.

Diğer güvenlik araçlarını göster