Yaşa uygun içerik bulun

Web'in çok geniş olduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle olması, içeriğin bir kısmının aileler için uygunken bir kısmının yalnızca yetişkinlere yönelik olduğu anlamına gelir. Güvenli Arama ve YouTube Güvenlik Modu gibi araçlar, yetişkinlere yönelik içeriğin proaktif olarak filtrelenmesini sağlayabilir. Ayrıca, bildirim araçlarımız, rahatsız edici malzemeleri kaldırılması amacıyla işaretlemenize olanak tanır.

Google, hizmetlerimizin nasıl kullanılabileceğini açıklayan sıkı politikalara ve topluluk kurallarına sahiptir. YouTube, Blogger, Google+ veya Google Play gibi Google hizmetlerinde yönergelerimizi ihlal eden içerik veya davranış belirlerseniz incelenmeleri için bunları kolayca işaretleyebilirsiniz.

Örneğin, Google Play'de uygulamaları olan geliştiricilerin, uygulamalarını Google Play uygulamaları derecelendirme sistemine göre derecelendirmeleri gerekir. Yanlış derecelendirilen veya uygunsuz içerik barındıran bir uygulama varsa incelenmesi için uygulamayı işaretleyebilirsiniz. Daha sonra, uygulamayı inceler ve politikalarımızı ihlal ediyorsa kaldırabiliriz.

YouTube'da, politika uzmanlarımız işaretlenen videoları haftanın 7 günü, günde 24 saat incelerler. Bir video topluluk kurallarımızı ihlal ederse siteden kaldırılır. Yalnızca herkes için uygun değilse genç kullanıcıların görüntüleyememesi için videoya yaş sınırlaması getirilebilir. Ayrıca, bir YouTube iş ortağı Şovlar veya Filmler bölümlerimize video yüklerken yetişkinlere yönelik içeriği derecelendirmek zorundadır.

Bu, buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Kenar çubuğunda bulunan diğer güvenlik özelliklerimizden bazılarına göz atabilir ve ailenizin çevrimiçi keşiflerinin her yaş için güvenli ve eğlenceli bir şekilde kalmasını sağlamak üzere neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Güvenlik araçları

Ailenizin İnternet'te göreceklerini kontrol etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış Google güvenlik özelliklerini keşfedin.

Google Arama

Uygunsuz Güvenli Arama sonuçlarını bildirin

Güvenli Arama'da yetişkinlere yönelik bir sonuçla karşılaşırsanız lütfen bunu bize bildirin. İçerik filtrelerimizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz ve bu tür geri bildirimler Güvenli Arama'yı herkes için daha güvenli yapmamıza yardımcı oluyor.

Daha fazla bilgi edinin

Daha fazla seçeneğin bulunduğu bir sayfayı açmak için arama sonuçlarında gördüğünüz uygunsuz görseli tıklayın

Görsel arama sonucu panelinin sağ alt köşesindeki Geri bildirim gönder'i tıklayın.

YouTube

Şüpheli içerikleri işaretleyin

Politika uzmanlarımız, sizin ve ailenizin YouTube'daki güvenliğinizi korumaya yardımcı olmak için 24 saat çalışmaktadır. YouTube Topluluk Kuralları'nı ihlal ettiğini düşündüğünüz içerik veya davranış görürseniz incelenmesi için işaretleyebilirsiniz. Bir video yönergelerimizi ihlal ederse siteden kaldırılır. Yönergeleri ihlal etmemesine rağmen herkes için uygun değilse genç kullanıcıların videoyu görüntüleyememesi için yaş sınırlaması getirilebilir.

Daha fazla bilgi edinin

Bir videoyu işaretlemek için video oynatıcının altındaki "İşaretle" düğmesini tıklayın.

Video içindeki ihlale en uygun işaretleme nedenini tıklayın.

İnceleme ekibinin karar vermesine yardımcı olabilecek ek ayrıntıları sağlayın.

Videoları kimlik bilgilerinizi belirtmeden işaretleyebilirsiniz, ancak işaretleme araçlarını kullanmak için giriş yapmış olmanız gerekir.

Bir yorumu veya kanalı nasıl işaretleyeceğinizi öğrenmek için lütfen Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

Google+

Rahatsız edici içerikleri bildirin

Bir kişi Google+'da uygunsuz bir yorum yapar veya yayın gönderirse bunu, bir mobil cihazdan bile bildirebilirsiniz. Google+, sitede neyin uygun ve neyin uygunsuz olduğunu belirten net İçerik Politikaları'na sahiptir. Dolayısıyla, politikamızı ihlal eden içerik veya davranış görürseniz incelenmesi amacıyla bunu işaretleyebilirsiniz. İşaretlenen içerikleri günde 24 saat incelemekteyiz ve politikalarımızı ihlal eden kullanıcıların içeriğini kaldırıp hesaplarını sınırlandırabilir veya kapatabiliriz.

Daha fazla bilgi edinin

Bir yayını bildirmek için yayının sağ üst köşesindeki oku tıklayın. Daha sonra, Spam veya Kötüye Kullanım Bildir'i tıklayın.

Görüntülenen pop-up penceresinde, yayını neden bildirdiğinizi belirtebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde yayının yanında kırmızı bir bayrak görünür. Bildirme işlemini geri almak için kırmızı bayrağı tıklayın.

Bir yorumu bildirmek için imleci yorumun üzerine getirin ve görünen gri bayrağı tıklayın.

Google+

Hangouts'u herkes için güvenli tutma

Hangouts'un herkes için eğlenceli olmasını istiyoruz. Google+ İçerik ve Davranış Politikası'nı ihlal eden içerik veya davranış görürseniz incelenmesi için işaretleyebilirsiniz. Bu politikalar Google+'nın güvenli ve olumlu bir yer olarak kalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden, politikalarımızı ihlal eden kullanıcıların içeriğini kaldırabilir ve hesaplarını sınırlandırabilir veya kapatabiliriz. Ayrıca, bir Hangout kullanıcısını artık görmek veya duymak istemezseniz engelleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Bir Hangout kullanıcısını engellemek için fareyle söz konusu kişiye ait video küçük resminin üzerine gelin.

Yoksay simgesini tıklayın.

Bir Hangout kullanıcısını kalıcı olarak engellemek için "Kalıcı olarak sil"in yanındaki kutuyu işaretleyip Bitti'yi seçin.

Blogger

Blog dünyasının herkes için güvenli olmasına yardımcı olma

Blogger'da ne tür içeriklerin yayınlanabileceğiyle ilgili açık yönergeler vardır. Blogger İçerik Politikası'nı ihlal eden içerik görürseniz incelenmesi için işaretleyebilirsiniz. Politikalarımızı ihlal eden her şey kaldırılır. Politikalarımızı ihlal etmeyen, ancak tüm kitleler için uygun olmayabilecek içeriğin önüne bir uyarı sayfası yerleştiririz.

Daha fazla bilgi edinin

İçerik bildirmek için buradaki yardım makalesini ziyaret edin.

Sayfanın alt kısmında, ilgili iletişim formuna erişmek için kötüye kullanım türünü seçin.

İstenen bilgileri girin ve ardından, "Gönder"i tıklayın.

Bildirmek istediğiniz bir blogdaysanız sayfanın üst kısmındaki "diğer" açılır listesini tıklayın.

Ardından, "Kötüye Kullanım Bildir"i tıklayın ve Blogger'ı söz konusu sayfadaki içerikle ilgili uyarmak için adımları uygulayın.

Google Play

Uygulamaları içerik derecelendirmesine göre filtrelemek için Ebeveyn denetimlerini kullanma

Google Play'den indirilebilecek veya satın alınabilecek içerikleri kısıtlamak için Ebeveyn denetimlerini kullanabilirsiniz. Bu, siz ve aileniz için uygun içerikleri bulmanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin

Cihazınızdaki Play Store uygulamasını açın.

Sol üst köşedeki Menü simgesine hafifçe dokunun.

Ayarlar'a hafifçe dokunun.

Ebeveyn denetimlerine hafifçe dokunun.

Ebeveyn denetimlerini açın

PIN oluşturun.

Uygulamalar ve Oyunlar'a dokunun.

Erişkinlik düzeyini seçin.

YouTube

Uygunsuz içeriği dışarıda tutacak şekilde bir filtre ayarlama

YouTube'a göz atarken yetişkinlere yönelik veya yaş sınırlamalı içerikleri görmek istemezseniz herhangi bir YouTube sayfasının alt kısmına gidin ve Güvenlik Modu'nu etkinleştirin. Güvenlik Modu; arama, ilgili videolar, oynatma listeleri, şovlar ve filmlerden rahatsız edici olabilecek içeriği filtrelemenize yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin

Herhangi bir YouTube sayfasının alt kısmına gidin ve "Güvenlik" bölümündeki açılır menüyü tıklayın.

Güvenlik Modu'nu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Açık veya Kapalı seçeneğini belirleyin.

Bu ayarı kilitlemek için Google Hesabınızda oturum açın.

Oturum açtıktan sonra, bu ayarı kilitleme seçeneğiniz olacaktır.

Google Arama

Ayarlayıp unutun. Güvenlik Modu'nu kilitli tutun

Güvenlik Modu'nu her zaman açık tutmak isterseniz kilitleyebilirsiniz. Daha sonra, söz konusu tarayıcıdan YouTube'a her eriştiğinizde otomatik olarak Güvenlik Modu'nda oturum açarsınız.

Daha fazla bilgi edinin

Güvenlik Modu'nu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Açık veya Kapalı seçeneğini belirleyin.

Bu ayarı kilitlemek için Google Hesabınızda oturum açın.

Oturum açtıktan sonra, bu ayarı kilitleme seçeneğiniz olacaktır.

Google Play

Kazayla gerçekleşen veya istenmeyen alışverişleri engelleyin

Google Play'den kaza sonucu yapılabilecek alışverişleri önlemeye yardımcı olmak üzere, alışveriş yaparken bazı bilgilerin (ör. şifre) girilmesini zorunlu tutabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Cihazınızdaki Play Store uygulamasını açın.

Sol üst köşedeki Menü simgesine hafifçe dokunun.

Ayarlar'a hafifçe dokunun.

Satın alma işlemleri için kimlik doğrulaması iste seçeneğine hafifçe dokunun.

Sizin için en uygun olan seçeneği belirleyin. Bir ebeveynseniz veya cihazınızı paylaşmak üzere plan yapıyorsanız Bu cihazda Google Play'den yapılan tüm alışverişler için seçeneğini öneririz.

Diğer güvenlik araçlarını göster