Şifrelerinizin güvenliğini sağlama

Şifreler siber suçlulara karşı ilk savunma hattıdır. Önemli hesaplarınızın her biri için birbirinden farklı, güçlü şifreler seçmeniz büyük önem taşır ve şifrelerinizi düzenli olarak güncellemeniz iyi bir yöntemdir. Güçlü şifreler oluşturmak ve bunları güvenli bir şekilde saklamak için şu ipuçlarını uygulayın.

E-posta ve çevrimiçi bankacılık gibi önemli hesaplarınızın her biri için benzersiz bir şifre kullanın

Çevrimiçi hesaplarınızın tümünde aynı şifreyi seçmeniz evinizi, otomobilinizi ve ofisinizi kilitlemek için aynı anahtarı kullanmaya benzer; bir suçlu bunlardan birine erişebilirse tümünün güvenliği tehlikeye girer. Bu yüzden, çevrimiçi bir bültenle e-postanız veya banka hesabınız için aynı şifreyi kullanmayın. Kullanım açısından kolaylık sağlamayabilir, ancak birden çok şifre seçmeniz daha güvenlidir.

Şifrelerinizi kolayca görülemeyecek, gizli bir yerde tutun

Şifrelerinizi not etmeniz kesinlikle kötü bir fikir değildir. Ancak bunu yaparsanız, şifrelerinizin bulunduğu notları göz önünde, bilgisayarınızda veya masanızın üzerinde bırakmayın.

Rakamlar, harfler ve simgelerden oluşan uzun bir şifre kullanın

Şifreniz ne kadar uzun olursa, tahmin edilmesi de o kadar zor olur. Dolayısıyla, bilgilerinizin güvende olmasına yardımcı olmak için uzun bir şifre belirleyin. Rakamlar, simgeler ve büyük/küçük karışık harfler eklemeniz muhtemel meraklıların veya diğer kişilerin şifrenizi tahmin etmesini veya kırmasını zorlaştırır. Lütfen "123456" dizisini veya "şifre" kelimesini kullanmayın ve şifrelerinizde telefon numaranız gibi herkesin bilebileceği bilgileri kullanmaktan kaçının. Bu hem özgün olmaz hem de çok güvenli değildir!

Sadece sizin bildiğiniz bir kelime öbeği kullanmayı deneyin

Bir yöntem de, kolay hatırlamanız için sadece belirli bir web sitesiyle ilgili ve sadece sizin bileceğiniz bir kelime öbeği oluşturmaktır. E-postanız için, "Arkadaşlarım Tekin ve Yasemin bana her gün komik bir e-posta gönderiyor" cümlesi ile başlayabilir ve ardından sayı ve harf kullanarak onu yeniden oluşturabilirsiniz. “ATvYbhgk1epg”, pek çok varyasyonun uygulanabileceği bir şifredir. Sonra bu işlemi diğer siteler için tekrarlayın.

Şifre kurtarma seçeneklerini ayarlayın ve güncel olmalarını sağlayın

Şifrenizi unutursanız veya hesabınız kilitlenirse, hesabınıza tekrar girebilmek için bir yol bulmanız gerekir. Birçok hizmet, şifrenizi sıfırlamanız gerektiğinde bir kurtarma e-posta adresinden size e-posta gönderir; bu yüzden, kurtarma e-posta adresinizin güncel ve hâlâ erişebildiğiniz bir hesap olduğundan emin olun.

Bazen şifrenizi sıfırlamak üzere kısa mesaj yoluyla bir kod almak için profilinize bir telefon numarası da ekleyebilirsiniz. Hesabınızda bir cep telefonu numarasının olması, hesabınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak en kolay ve en güvenilir yöntemlerden biridir.

Örneğin, hizmet sağlayıcıları hesabınıza zorla girmeye çalışanları engellemek için telefon numarasını kullanabilir ve erişiminizi kaybetmeniz durumunda hesabınıza girebilmeniz için size bir doğrulama kodu gönderebilir. Google'a bir kurtarma telefonu numarası verdiğinizde, numaranız pazarlama listeleriyle veya telepazarlamacılarla paylaşılmaz.

Cep telefonunuz, ikincil e-posta adresinizden veya bir güvenlik sorusundan daha güvenli bir tanımlama yöntemidir. Bunun nedeni, diğer ikisinden farklı olarak, cep telefonunuzun fiziksel olarak sizin elinizde olmasıdır.

Ancak, hesabınıza bir telefon numarası ekleyemez veya eklemek istemezseniz birçok web sitesi, şifrenizi unutmanız durumunda kimliğinizi doğrulamak için bir soru seçmenizi isteyebilir. Kullandığınız hizmet kendi sorunuzu oluşturmanıza imkan veriyorsa, yanıtını yalnızca sizin bileceğiniz ve herkesin görebileceği şekilde yayınlamadığınız veya sosyal medyada paylaşmadığınız bir soru oluşturmayı deneyin.

Yanıtınızı benzersiz, ancak kolay hatırlanabilir yapacak bir yöntem bulmayı deneyin. Bunun için yukarıdaki ipucunu kullanabilirsiniz. Böylece, birisi yanıtı tahmin etse bile bunu doğru bir şekilde nasıl gireceğini bilemez. Bu yanıtı hatırlamanız çok önemlidir. Yanıtı unutursanız hesabınıza tekrar erişmeniz hiçbir zaman mümkün olmayabilir.

Güvenlik araçları

Ailenizin çevrimiçi güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış En İyi 5 Google çevrimiçi güvenlik özelliğini keşfedin.

Google Hesapları

Google Hesabınızı daha da güvenli yapma

2 adımlı doğrulamayı etkinleştirerek Google Hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. 2 adımlı doğrulamayı açtıysanız, tanınmayan bir bilgisayardan bir kişi hesabınızda oturum açmaya çalıştığında Google cep telefonunuza bir şifre kodu gönderir. Bu özellik, potansiyel bir saldırgan şifrenizi çalsa veya tahmin ederek bulsa bile elinde telefonunuz olmadığı için hesabınızda oturum açamayacağı anlamına gelir. Artık, hem bildiğiniz bir şeyi (şifreniz) hem de sahip olduğunuz bir şeyi (telefonunuz) kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlarınıza erişin.

En üstte Güvenlik'i tıklayın. Şifre kutusunda, "2 adımlı doğrulama"nın yanındaki Ayarlar'ı tıklayın.

Daha sonra, ayar işleminde size yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz görürsünüz.

Ardından, 2 adımlı doğrulama ayarlarına geri gidersiniz. Ayarlarınızı inceleyin ve yedek telefon numaraları ekleyin.

Tamamladınız! Tekrar oturum açtığınızda SMS ile bir doğrulama kodu alacaksınız.

Chrome

Web'e gizli modda göz atma

Web'e gizli olarak göz atmak için bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda bulunan Chrome tarayıcısındaki Gizli Mod'u kullanabilirsiniz. Gizli modda, ziyaret ettiğiniz sayfalar ve indirdiğiniz dosyalar Chrome'un göz atma veya indirme geçmişine kaydedilmez.

Daha fazla bilgi edinin

Tarayıcı araç çubuğundaki Chrome menüsünü tıklayın → Yeni Gizli Pencere'yi tıklayın.

Köşede gizli simgesiyle yeni bir pencere açılır. Bu moddan çıkmak için pencereyi kapatmanız yeterlidir.

Google Hesapları

Sizin Google Hesabınız, sizin yolunuz

Hesap ayarları sayfanızda, Google Hesabınızla ilişkilendirilmiş hizmetleri ve bilgileri görebilir, güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlara erişin.

Google Hesapları

Web'de adınız geçtiğinde uyarı alın

İnternet'te Nasıl Görünüyorum, kişilerin Google'da sizin için arama yaptıklarında göreceklerini anlamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir. Google Alerts hizmetini ayarlamanıza yardımcı olup çevrimiçi ortamda sizinle ilgili herhangi bir bilginin görünüp görünmediğini izleyebilmenizi sağlar ve otomatik olarak takip etmek isteyebileceğiniz bazı arama terimlerini önerir.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızda oturum açın ve “İnternet'te Nasıl Görünüyorum?” bölümüne gidin.

Web Alert'lerimi Yönet'i, ardından alert oluşturmak için kırmızı düğmeyi tıklayın.

Adınız, metin alanında gösterilir. Önerilen diğer alert'leri görüntülemek için metin alanını tıklayın.

Bir alert eklemek için Ekle'yi tıklayın. Düzenlemeler yapmak için kalem simgesini ve silmek için çöp kutusu simgesini tıklayın.

"Sıklık" açılır listesinde uyarıların sıklığını ve "Şuraya gönder" açılır listesinde alert'lerin gönderileceği yeri seçin.

Google Hesapları

Google Hesabınızda sakladığınız verileri yönetin

Google Hesap Özeti, Google Hesabınızda depolananları gösterir ve son hesap hareketlerinizden bazılarıyla ilgili genel bakış sunar. Tek bir merkezi konumdan Blogger, Takvim, Dokümanlar, Google+ ve diğer hizmetlerdeki verilerinizi ve etkinliklerinizi kolayca görebilir, bu hizmetlere ilişkin ayarlarınıza erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızla ilişkilendirilen verilerin bir özetini görüntülemek ve kişisel ayarlarınızı yönetmek için Hesap Özeti'ni ziyaret edin.

Buradan Google Hesabınızda saklanan verileri görebilir ve yönetebilirsiniz.

Diğer güvenlik araçlarını göster