Çevrimiçi alışveriş güvenliği

Çevrimiçi yapılan alışveriş giderek artıyor. Google çeşitli yöntemlerle tüketicilerin ürün bulmalarına yardımcı oluyor. Web üzerindeki içeriği denetlemesek de tüketicilerin güvenlik içinde çevrimiçi alışveriş yapmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Çevrimiçi işlemlerin büyük çoğunluğu herhangi bir sorun olmadan tamamlanıyor, ancak bazı durumlarda risk söz konusu. İşte bu nedenle yararlı ipuçları ve çevrimiçi alışverişinizde kullanabileceğiniz araçları içeren bu sayfayı oluşturduk.

Güvenlik İpuçları

 • Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa…: genellikle gerçek değildir. Gördüğünüz fiyatları başka yerlerde satılan benzer ürünlerle kıyaslayın. Fiyat ciddi bir biçimde farklıysa dikkat edin. Satıcıyı araştırdığınızdan ve satın alınan şeyin durumunu sorguladığınızdan emin olun. Bir site çok büyük indirim yapılmış ürünler sunuyorsa sitedeki yazılarda dil bilgisi ve yazım hataları varsa ve marka sahibinin resmi sitesine ait düşük kaliteli resimler kullanıyorsa taklit ürünler satıyor olabilir. Yine de dikkatli olun. Taklit ürünler satan bazı siteler, site düzenini taklit edip aynı resimleri kullanarak veya markayı içeren bir alan adı kullanarak marka sahibinin sitesini taklit edebilirler.

 • Tanımadığınız satıcıları araştırın: Bir satıcıdan daha önce hiç alışveriş yapmadıysanız satıcıyı kontrol ederek yasal olduğundan emin olun. Örneğin, satıcının iş geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinin ve kendisinden alışveriş yapmış diğer kişilerin yorumlarını web üzerinde arayın. Yasal satıcıların, işleminizle ilgili sorularınız veya problemleriniz olursa başvurabileceğiniz bağlantı bilgilerini size sağlamaları gerekir. Bu bilgiler arasında fiziksel adres, iletişim telefon numarası veya e-posta adresi bulunabilir. Taklit ürünler satan pek çok site, resmi görünüşlü URL'lere sahiptir; bu URL'ler şöyle kelime grupları içerebilir: [marka]indirimi.com veya resmi [marka].com. Sitenin WhoIs kaydı incelenerek alan adının sahibi ortaya çıkarılabilir.

 • Alıcı koruması sunan bir ödeme yöntemi kullanın: Pek çok durumda, kredi kartı şirketleri sahtekarlık söz konusu olduğunda çevrimiçi alışverişlerdeki sorumluluğunuzu sınırlandırır. Bazı çevrimiçi ödeme sistemleri size fazladan koruma sağlamak amacıyla, kredi kartı numaranızın tamamını satıcılarla paylaşmaz.

 • Küçük yazıları okuyun: Alışveriş yapmadan önce satıcının gönderim, garanti ve iade politikalarını öğrendiğinizden emin olun. Bazı mağazalar tam geri ödeme yapar, bazıları ise ürünü stoklara geri almak için sizden masraf alırlar ve size sadece mağaza kredisi verirler.

 • İşlemin bir kaydını saklayın: Büyük miktardaki işlemlerin dijital veya kağıda basılı kopyasının elinizde bulunması, daha sonra bir ürünü iade etme veya hesabınızdan yetkisiz olarak alınan ödemelere itiraz etme gibi işlemlerde size yardımcı olabilir.

 • Saldırıya uğramış sitelerden uzak durun ve tarayıcınızın adres çubuğuna dikkat edin. Bir siteyi tıkladığınızda anında başka bir yere yönlendiriliyorsanız bu site saldırıya uğramış ve kötü amaçlı yazılım içeriyor olabilir. Virüsler, solucanlar ve Truva atları gibi kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınıza sessizce, istenmeyen yazılımlar yükleyebilir. Bazı saldırıya uğramış siteler sizi otomatik olarak farklı bir sayfaya yönlendirmez ancak sayfada alakasız ve spam içerik bulunabilir. Tıkladığınız bağlantının, gönderildiğiniz yer olduğundan emin olmak için adres çubuğunu her zaman kontrol etmek, tedbirli olmanızı sağlayacak yöntemlerden biridir.

 • Hassas web adreslerini tarayıcınızın adres çubuğuna yazın: Hassas hesaplara gitmek üzere bir bağlantıyı tıklamayın veya adresi kopyalayıp yapıştırmayın. Bunun yerine, web adresini kendiniz yazın. Ancak, adresi doğru girdiğinizden emin olun. Yazım hatalarını hedefleyen bazı siteler tıpkı gerçek site gibi görünür, ama hesap bilgilerinizi çalmak üzere ayarlanmışlardır.

 • Şüpheli sitelerde kişisel bilgileri girmekten sakının. Bir site, ürün satın almak veya hizmet almak için gerekenin ötesinde kişisel bilgiler soruyorsa (ör. banka hesap bilgileri, güvenlik sorusu yanıtları veya şifreler) şüpheci davranın, çünkü bu tür sorgular bir kimlik avı denemesini işaret edebilir. Bazı siteler sahtekarlar tarafından, sadece sizin kişisel bilgilerinizi ele geçirmek amacıyla orijinal sitenin karbon kopyası şeklinde, logoları ve metni içerecek biçimde hazırlanmış olabilir. Kimlik avı sitelerinden kaçınmak ve bunları bildirmek için bazı ipuçları burada verilmiştir.

 • Şifrelerinizin güçlü olduğundan emin olun: Birden fazla hesapta aynı şifreyi kullanmayın ve özellikle hesabınızın risk altında olduğundan şüpheleniyorsanız şifreleri düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmayın. Akıllı şifre seçimi konusundaki diğer ipuçlarına göz atın.

 • Bilgileri sadece güvenli bağlantılar üzerinden gönderin: Kredi kartı veya banka hesap numaraları gibi hassas bilgiler gönderdiğinizde adres çubuğunda https:// bağlantısı (ve Google Chrome veya Internet Explorer kullanıyorsanız asma kilit simgesi) olmasına dikkat edin. Finansal hesaplara erişirken web sitesinin Genişletilmiş Doğrulama Sertifikası'na sahip olup olmadığını kontrol edin. Pek çok modern tarayıcıdaki URL çubuğu üzerinde, URL veya web sitesi adı yeşil olarak gösterilir. Bu, web sitesini işleten kuruluşun doğrulandığı anlamına gelir.

 • Herkese açık bilgisayarlarda finansal işlemler yapmaktan kaçının: Herkese açık olan veya paylaşılan bilgisayarları kullanarak hassas finansal bilgiler içeren hesaplarda (ör. banka veya kredi kartı hesapları ya da ticari web siteleri) oturum açmaktan kaçının. Herkese açık veya paylaşılan bir bilgisayarda bu tür bilgilere erişirseniz işiniz bittiğinde tamamen çıkış yapmayı ve tarayıcı pencerenizi kapatmayı unutmayın.

 • Ödemesini yaptığınız şeyi aldığınızdan emin olun: Ürünü aldığınızda her şeyin gerektiği gibi olduğundan emin olmak için hızlıca göz atın. Bir sahtekarlık durumunda ne kadar erken başvuru yaparsanız olumlu sonuç alma şansınız o kadar artar.

Ek yardım için nereye gidebilirsiniz?

Tüketicilere şikayetlerini bildirme ve sonuçlandırma konusunda yardımcı olabilecek çeşitli kuruluşlar vardır:

Better Business Bureau ve National Consumers League adlı kuruluşların her ikisinden de bilgi alınabilir. http://www.bbb.org/pittsburgh/migration/bbb-news-releases/2012/12/counteract-counterfeiting-and-shoddy-knock-offs-on-the-internet/ ve www.fraud.org

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) aldatıcı veya hileli ticari uygulamalar konusundaki şikayetlerle ilgilenir. Şikayette bulunmak için http://www.ftc.gov/ftc/contact.shtm adresini ziyaret edin

Şikayetiniz yabancı ülkede bulunan bir şirketle ilgiliyse şikayetlerinizi http://www.econsumer.gov/ adresine yapabilirsiniz.

AB'de Avrupa Tüketici Merkezleri Ağı, tüketicilere bu tür sınır ötesi alışveriş sorunlarında yardımcı olabilir.http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm

Güvenlik araçları

Ailenizin çevrimiçi güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış En İyi 5 Google çevrimiçi güvenlik özelliğini keşfedin.

Google Hesapları

Google Hesabınızı daha da güvenli yapma

2 adımlı doğrulamayı etkinleştirerek Google Hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. 2 adımlı doğrulamayı açtıysanız, tanınmayan bir bilgisayardan bir kişi hesabınızda oturum açmaya çalıştığında Google cep telefonunuza bir şifre kodu gönderir. Bu özellik, potansiyel bir saldırgan şifrenizi çalsa veya tahmin ederek bulsa bile elinde telefonunuz olmadığı için hesabınızda oturum açamayacağı anlamına gelir. Artık, hem bildiğiniz bir şeyi (şifreniz) hem de sahip olduğunuz bir şeyi (telefonunuz) kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlarınıza erişin.

En üstte Güvenlik'i tıklayın. Şifre kutusunda, "2 adımlı doğrulama"nın yanındaki Ayarlar'ı tıklayın.

Daha sonra, ayar işleminde size yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz görürsünüz.

Ardından, 2 adımlı doğrulama ayarlarına geri gidersiniz. Ayarlarınızı inceleyin ve yedek telefon numaraları ekleyin.

Tamamladınız! Tekrar oturum açtığınızda SMS ile bir doğrulama kodu alacaksınız.

Chrome

Web'e gizli modda göz atma

Web'e gizli olarak göz atmak için bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda bulunan Chrome tarayıcısındaki Gizli Mod'u kullanabilirsiniz. Gizli modda, ziyaret ettiğiniz sayfalar ve indirdiğiniz dosyalar Chrome'un göz atma veya indirme geçmişine kaydedilmez.

Daha fazla bilgi edinin

Tarayıcı araç çubuğundaki Chrome menüsünü tıklayın → Yeni Gizli Pencere'yi tıklayın.

Köşede gizli simgesiyle yeni bir pencere açılır. Bu moddan çıkmak için pencereyi kapatmanız yeterlidir.

Google Hesapları

Sizin Google Hesabınız, sizin yolunuz

Hesap ayarları sayfanızda, Google Hesabınızla ilişkilendirilmiş hizmetleri ve bilgileri görebilir, güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Sağ köşedeki adınızı veya resminizi, ardından Hesabı tıklayarak ayarlara erişin.

Google Hesapları

Web'de adınız geçtiğinde uyarı alın

İnternet'te Nasıl Görünüyorum, kişilerin Google'da sizin için arama yaptıklarında göreceklerini anlamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir. Google Alerts hizmetini ayarlamanıza yardımcı olup çevrimiçi ortamda sizinle ilgili herhangi bir bilginin görünüp görünmediğini izleyebilmenizi sağlar ve otomatik olarak takip etmek isteyebileceğiniz bazı arama terimlerini önerir.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızda oturum açın ve “İnternet'te Nasıl Görünüyorum?” bölümüne gidin.

Web Alert'lerimi Yönet'i, ardından alert oluşturmak için kırmızı düğmeyi tıklayın.

Adınız, metin alanında gösterilir. Önerilen diğer alert'leri görüntülemek için metin alanını tıklayın.

Bir alert eklemek için Ekle'yi tıklayın. Düzenlemeler yapmak için kalem simgesini ve silmek için çöp kutusu simgesini tıklayın.

"Sıklık" açılır listesinde uyarıların sıklığını ve "Şuraya gönder" açılır listesinde alert'lerin gönderileceği yeri seçin.

Google Hesapları

Google Hesabınızda sakladığınız verileri yönetin

Google Hesap Özeti, Google Hesabınızda depolananları gösterir ve son hesap hareketlerinizden bazılarıyla ilgili genel bakış sunar. Tek bir merkezi konumdan Blogger, Takvim, Dokümanlar, Google+ ve diğer hizmetlerdeki verilerinizi ve etkinliklerinizi kolayca görebilir, bu hizmetlere ilişkin ayarlarınıza erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Google Hesabınızla ilişkilendirilen verilerin bir özetini görüntülemek ve kişisel ayarlarınızı yönetmek için Hesap Özeti'ni ziyaret edin.

Buradan Google Hesabınızda saklanan verileri görebilir ve yönetebilirsiniz.

Diğer güvenlik araçlarını göster