Dolandırıcılığa ve kişisel sahtekarlığa karşı korunmanıza nasıl yardımcı oluruz?

Çevrimdışı dünyada olduğu gibi, İnternet'te de sahtekarlar ve dolandırıcılar vardır. Google, kandırılmanızı önlemeye yardımcı olmak için çeşitli adımlar atar.

Kötü reklamları (ve kötü reklamverenleri) engelliyoruz

Google'ın araçlarını kullanarak kimlerin reklam gösterebileceği hakkında çok açık politikalarımız vardır. Reklam politikalarımızı kullanıcı güvenliğini ve güveni ön planda tutarak tasarladık. Örneğin, kötü amaçlı indirmeler, taklit ürünler ile ilgili reklamlar veya açıkça belirtilmemiş faturalandırma uygulamalarına sahip reklamlara izin vermeyiz. Bir reklam hilekârlığı bulursak yalnızca reklamı yasaklamakla kalmayız, aynı zamanda reklamverenin bir daha Google ile çalışmasını da yasaklarız.

Maliyetlerle ilgili açık davranıyoruz

Çevrimiçi suçluların para kazandıkları bir yöntem de başka bir kişinin bilgisayarını veya telefonunu o kişinin para kaybetmesini sağlayacak ve suçluya para kazandıracak bir şey yapmak için kullanmaktır. Örneğin, bir düzende bir kişinin telefonunun kısa mesaj göndermesini veya ücretli bir telefonla sohbet hattını aramasını sağlayabilecek bir uygulama oluşturulur, daha sonra bu kişiye fatura kesilir ve para hilekâr tarafından tahsil edilir.

Android destekli telefonlarda, Google Play'deki "izinler"de belirtilen açıklamaya bakarak bir uygulamanın telefonunuzdan ne yapmasını isteyeceğini görebilirsiniz. Bir uygulamayı almak isteyip istemediğinize karar vermenizde yardımcı olması için uygulamayı indirmeden önce bu bilgilere göz atın. Örneğin, yeni bir zil sesi uygulaması indirmeye hazırlanıyorsanız bu uygulamanın sizin adınıza telefon aramaları yapıp yapamayacağını görebilirsiniz. Size şüpheli görünüyorsa uygulamayı yüklememeye karar verebilirsiniz.

Daha yeni Android cihazlarda, bir uygulama ek ücret ödemenize neden olabilecek şekilde bir telefon numarasına SMS göndermeye çalıştığında bunu size haber veririz. Böylece, uygulamanın mesajı göndermesine izin vermeyi veya uygulamayı engellemeyi seçebilirsiniz.