Bilgisayarınızı ve cihazınızı temiz tutmanıza nasıl yardımcı oluruz?

Bazı suçlular banka hesabınızın ayrıntıları, e-posta gelen kutunuz veya çevrimiçi şifreleriniz gibi bilgilerinizin peşindeyken, diğerleri cihazınızın (bilgisayarınızın, tabletinizin veya telefonunuzun) kontrolünü ele geçirmeye çalışır.

Daha sonra suçlular cihazınızı, kontrol edebilecekleri başka cihazlar bulmak için kullanabilirler. Web sitelerini internette kullanılamaz hale getirmek veya güvenlik sistemlerini aşmak için bu şekilde kontrol ettikleri çok sayıda bilgisayarı kullanırlar.

Suçluların bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebilmek için en çok kullandığı yöntem kötü amaçlı yazılımların yüklenmesidir. Bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Google da verilerinizin ve cihazlarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak amacıyla 24 saat hizmet veren yüzlerce güvenlik uzmanıyla sizi korumak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanıza yardımcı oluyoruz

Google'ın, sorularınıza ilişkin en iyi yanıtları içeren siteleri web'de araması gibi, kullanıcılar için zararlı olma veya kötü amaçlı yazılım içerme olasılığı olan siteleri de ararız. Her gün, güvenli olmayan sitelerin 10.000'den fazlasını tanımlayıp işaretliyoruz ve 14 milyon kadar Google Arama sonucunda ve 300.000 indirmede uyarılar göstererek kullanıcılarımıza söz konusu web sitesinin veya bağlantının arkasında şüpheli bir şeylerin olabileceğini söylüyoruz.

Aynı teknolojiyi, bir kişinin Gmail'de size zararlı olabilecek veya kötü amaçlı yazılım içerebilecek bir ileti gönderip göndermediğini tanımlamaya yardımcı olması ve bir web sitesinden zil sesine ya da PDF'ye benzeyen, ancak gizli bir şekilde bilgisayarınıza zarar verebilecek kod içeren dosya indirmeye çalıştığınızda sizi uyarmak için de kullanıyoruz.

Kötü amaçlı yazılım içeren bir sayfaya gitseniz bile, Google'ın mühendisleri Chrome tarayıcısına kötü amaçlı yazılımın kendini bilgisayarınıza yüklemesini engellemeye yardımcı olan ve kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınız üzerindeki etkisini en aza indiren ek savunmalar yerleştirmiştir.

Yazılımlarınızı güncel tutmanıza yardımcı oluyoruz

Bazen suçluların bilgisayarınıza erişebilmesinin bir yolu da cihazınızda çalıştırılmakta olan yazılımların eski sürümlerindeki bilinen güvenlik sorunlarını aramaktır. Birçok kişinin bilgisayar yazılımlarını ve programlarını her zaman en iyi güvenlik korumalarına sahip en son sürümüne güncellemediklerini bilirler. Bunu Google da bilir. Bu yüzden, Chrome tarayıcısına, tarayıcıyı her başlattığınızda en son sürüme otomatik güncelleme yaparak fazladan bir çaba harcamadan en güncel güvenlik korumasını alabilmenizi sağlayan bir özellik yerleştirdik.

Chrome, bazen resimleri veya videoları düzgün bir şekilde göstermek gibi işlevler için eklenti adı verilen başka yazılımlarla çalışmak zorundadır. Suçlular, bu eklentileri de bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmek için kullanabilir. Chrome, güvenlik sorunu içeren eski bir eklenti tespit ederse bu eklentiyi, en güncel ve güvenli sürümüne sahip oluncaya kadar engeller ve size eklentinin güncellenmesi gerektiğini belirten bir mesaj gösterir.

Mobil cihazınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı oluyoruz

Google'ın Android yazılımını çalıştıran akıllı telefonların zarar riskini azaltan benzer korumaları vardır.

Android, Google Play mağazasındaki her uygulamanın, cihazınızdan ne tür bilgileri toplamak veya ne tür bilgilere erişmek istediğinin belirtilmesini de zorunlu tutar. Böylece, uygulamaya güvenip güvenmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca, Google Play'i otomatik olarak tarayıp zararlı uygulamaları engeller ve kaldırırız. Bazı Android telefonlardaki Google Uygulama Doğrulama Hizmetimiz de nereden yüklüyor olursanız olun zararlı olabilecek uygulamaları kontrol eder. Böylece, web veya bir üçüncü taraf uygulama mağazası gibi bilinmeyen kaynaklardan uygulamalar yüklerseniz bu ücretsiz hizmet size ek bir güvenlik katmanı sağlar.