Sorular ve Yanıtları

Yarışma hakkında

Yarışmaya katılım

Kazananların seçilmesi ve duyurulması

Ödüller

Yarışma hakkında

Yarışmayı kim düzenliyor?

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.

Türkiye'de bu yarışma ilk kez mi düzenleniyor?

Türkiye'de bu yarışma ikinci kez düzenlenmektedir. İlk yarışma, 2008 yılında yapılmış ve tema olarak 23 Nisan seçilmiştir. Daha önce pek çok ülkede düzenlenen Google Doodle, ABD'de her sene düzenlenmekte ve bu sene altıncısı gerçekleştirilmektedir.

Yarışmaya katılım

Yarışmaya kimler başvurabilir?

Yarışma, ilköğretim öğrencilerine açıktır ve iki gruba göre değerlendirilecektir:

Her bir katılımcı kaç Doodle'la katılabilir?

Her katılımcı yalnızca tek bir Doodle'la katılabilir.

Özel okullar da yarışmaya katılabilir mi?

Yarışma, ilköğretim sınıflarında okuyan devlet okulları ve özel okul öğrencilerine açıktır.

Bir okuldan kaç Doodle yarışmaya katılabilir?

Her okul, istediği kadar çalışmayı yarışmaya gönderebilir. Okulda gerçekleştirilen en ilgi çekici çalışmaları göndermenizi öneririz. Öğrencilerin aileleri de bireysel olarak çalışma gönderebilir.

Hem okul hem de çocuğun ailesi ayrı ayrı başvuruda bulunursa ne olur?

Ayrı çalışmalar söz konusu olduğunda, öğrenciye ait ilk gönderilen çalışma yarışmaya kabul edilecektir. Bunun için posta damgası esas alınacaktır.

Bildirim hangi adrese gönderilecek?

Çalışmalar postayla PK 362 AVPİM 34002 İstanbul adresine veya doodleturkiye@gmail.com adresine taranmış şekilde gönderilmelidir.

Bildirim ne zaman ulaşır?

Başvurular 1 Nisan 2013 tarihinden önce Google'a ulaşmalıdır. Bunun için posta damgası veya e-postanın alındığı tarih esas alınacaktır.

Yarışmaya katılmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şart mı?

Türkiye'deki ilköğretim okullarında okuyan her milletten çocuk yarışmaya katılabilir.

Doodle oluştururken hangi teknikler kullanılabilir?

Çalışmalar, A4 dosya kağıdına çizilebilir ve boyanabilir. Web'de görüntülenebilmesi için teknik gereksinimlere uygun şekilde, üç boyutlu çalışmalar (örn. kes-yapıştır ya da 3 boyutlu animasyon tekniğiyle yapılan çalışmalar) ve bir üçüncü tarafa ait veya telif hakkıyla korunan çalışmalar kabul edilmeyecektir. Çalışmalar bir grafik programında yapılıp .jpg veya elektronik .pdf biçiminde (dosya büyüklüğü maksimum 4 MB olacak şekilde) kaydedildikten sonra e-postayla gönderilebilir veya A4 boyutunda basılıp postaya verilebilir.

Kazananların seçilmesi ve duyurulması

Kazananlar nasıl seçilecek?

Google uzmanları, her bir kategoriden 100 tasarım olmak üzere toplam 200 çalışma seçecektir. Jüri üyeleri her kategoriden beş çalışma seçecektir. 10 finalist arasından kazanan, www.google.com.tr/doodle4google adresinde Türkiye çapında oylamayla seçilecektir.

Seçim kriterleri neler?

Jüri, yaratıcılık, sanatsal yetenek ve çizim temasına uygunluğu değerlendirecektir.

Jüriye kim karar veriyor?

Jüri ve uzmanlardan oluşan kurul, yarışmanın düzenleyicisi tarafından belirlenir.

Halk oylamasına kimler katılabilir?

Herkes oy verebilir. Bir kişi yalnızca bir oy hakkına sahiptir.

Ödüller

Kazanan nasıl seçilecek?

10 finalist www.google.com.tr/doodle4google adresinde duyurulacaktır. yarışmanın birincisi, web sitesinde ve ayrıca düzenlenecek gala töreninde açıklanacaktır.

Ödüller neler?

Birinciye, sanatsal gelişimini sürdürmesi amacıyla 10.000 TL tutarında burs, kazanan okula ise 15.000 TL değerinde aynî teknoloji ödülü verilecektir. 10 finalistin adları web sitesinde duyurulacak, her birine ve çalışmaya destek veren öğretmenine Nexus7 tablet bilgisayar hediye edilecek ve bu kişiler, finalin gerçekleştirileceği gala ve ödül töreninde onur konuğu olacaklardır. Birinci seçilen çalışma, 18 Nisan 2013 tarihinde Google.com.tr ana sayfasında gün boyunca yayınlanacak ve milyonlarca kişi tarafından görülecektir.

Ödüller için geçerli vergileri kim ödeyecek?

Ödül için geçerli vergiler, yarışmanın düzenleyicisi tarafından ödenir.

Ödülü almak için ne yapmak gerekiyor?

Büyük ödül, final galasında şahsen verilecektir. İstendiği takdirde para ödülleri, ödül sahibinin belirteceği hesaba yatırılacaktır.

Ödül parası hangi amaçlarla harcanabilir?

10.000 TL tutarındaki para ödülü, birinci seçilen öğrencinin ailesine verilecektir. Okula, bilgisayar laboratuvarı için satın alınan donanım için 15.000 TL tutarında aynî teknoloji yardımı yapılacaktır.