Google’ın amacı, tüm dünyadan bilgileri düzenlemek ve bunları herkes için erişilebilir kılarak kullanışlı hale getirmektir.

Şirketimiz, kısa sayılabilecek bir zaman içinde olağanüstü işler başardı. 1998 yılında kurulduğumuzdan beri Google olarak tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet verecek şekilde büyüdük.

Larry’nin Sergey ile Tanışması

Kurucularımız Larry Page ve Sergey Brin, 1995’te Stanford Üniversitesi’nde tanıştılar. 1996’da, tek tek Web sayfalarının önem düzeyini belirlemek için bağlantıları kullanan bir arama motoru (başlangıçta BackRub adını vermişlerdi) oluşturdular.

Google Inc.

Larry ve Sergey, yarattıkları arama motoruna “Google” adını verdi. Bu kelimeyi, 10 üzeri 100 sayısının matematiksel adı olan “googol”dan türettiler. Google Inc. 1998’de, Sun kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim o zamana kadar var olmayan bu şirkete 100.000 ABD doları tutarında bir çek yazdığında doğdu.

Ofis dışında

1998'deki ilk “Google doodle”, ana sayfaya gelen ziyaretçilere, Google düşünürlerinin Nevada'daki Yanan Adam Festival'ine katıldıkları için çevrimdışı olduklarını bildirmek üzere tasarlanmıştı. Artık bir "doodle'cılar" ekibi var ve dünya genelinde ana sayfalarda 2000'in üzerinde farklı doodle yayınladık.

Kendi Reklamını Kendin Yap

2000’de, çevrimiçi reklam kampanyaları oluşturmak için tasarlanan bir self servis program olan AdWords’ü kullanıma sunduk. Bugün, on yıldan uzun süre önce kullanmaya başladığımız basit metin reklamlarının yanı sıra görüntülü, mobil ve video reklamlarını içeren reklamcılık çözümlerimiz, binlerce işletmenin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olmaktadır.

Gmail: şaka değil

1 Nisan 2004’te Gmail’i başlattık. E-postaya yaklaşımımız hızlı arama, geniş depolama hacmi ve dizi şeklinde düzenlenmiş iletiler gibi özellikleri içeriyordu.

Halka açıldık

18 Ağustos 2004 günü, 19.605.052 adet A sınıfı adi hisse senedimizin Wall Street’te işlem görmeye başlamasıyla İlk Halka Arzımızı gerçekleştirdik.

Konum, konum, konum

2004’te Keyhole adlı dijital harita hazırlama şirketini satın aldık ve 2005’te Google Haritalar ile Google Earth ürünlerini başlattık. Bugün Haritalar; canlı trafik, toplu taşımayla yol tarifleri ve sokak düzeyinde görüntüler gibi özelliklere sahiptir ve Earth, okyanusu ve ayı keşfedebilmenizi sağlar.

Kendini yayınla

2006'da, online video paylaşım sitesi olan YouTube'u satın aldık. Bugün, siteye dakikada 500 saatlik video yükleniyor. Kedi videoları, yurttaş gazeteciliği, siyaset yarışı ve çift gökkuşakları hiç böyle olmamıştı.

Küçük yeşil robot geliyor

2007’de, “Gphone” söylentilerinin ortasında, mobil cihazlar için açık bir platform olan Android’i ve Open Handset Alliance’ı duyurduk.

Çizgi roman tüm dünyaya duyurdu

Google Chrome’la ilgili haber, yeni açık kaynaklı tarayıcımızın tanıtıldığı bir çizgi roman planlanan zamandan önce dağıtılınca programdan bir gün önce duyuldu. Resmi olarak ürünü 2 Eylül 2008’de başlattık.

CEO ve genel başkan

2001 yılına kadar Google’ın ilk CEO’su olan Larry Page, unvanı Nisan 2011’de tekrar üzerine aldı. Şimdi icra kurulu başkanımız olan Eric Schmidt, bu görevde 10 yıl görev yapmıştı.

Google+

Haziran 2011’de, gerçek yaşamdaki paylaşımların nüansını ve zenginliğini Web’e taşımayı ve kişileri, ilişkilerini ve ilgi alanlarını dahil ederek Google’ın tamamını daha iyi yapmayı amaçlayan Google+ projesini tanıttık.

Google’ın ayrıntılı geçmişi

Google ile ilgili bilgiler

 • Kuruluş
  1998
 • Kurucular
  Larry Page ve Sergey Brin
 • Ortaklıklar
  4 Eylül 1998
 • İlk halka arz (NASDAQ)
  19 Ağustos 2004
 • Genel Merkez
  1600 Amphitheatre Parkway
  Mountain View
  CA 94043